Zabezpieczenie medyczne dla uchodźców z Ukrainy wraz z obsługą w języku ukraińskim, pomoc psychologiczna i mieszkania dla lekarzy ze wschodu – Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie przygotował pakiet pomocowy dla osób uciekających przed wojną. Trwa także zbiórka pieniędzy na zakup leków i środków pierwszej pomocy, które trafią do medyków w Ukrainie.
Zgłosiliśmy służbom Wojewody Śląskiego i NFZ, że szpital jest przygotowany do przyjęcia 50 rannych. Decyzja była oczywista. W zespole mamy lekarzy z Ukrainy, którzy natychmiast zaoferowali pomoc swoim rodakom”
Od 1 marca w przyszpitalnych przychodniach będą możliwe również konsultacje medyczne w języku ukraińskim w zakresie: ginekologii, ortopedii, chirurgii i chorób wewnętrznych. Zapewniamy także pomoc psychologiczną”
Uruchomione zostały dwa telefony, dla osób potrzebujących opieki lekarskiej:
797 410 116 (obsługa w języku ukraińskim)
515 096 087 (obsługa w języku polskim)
Telefony czynne są przez całą dobę.
W Szpitalu w Czeladzi pracuje obecnie 8 lekarzy z Ukrainy, w drodze do Polski są kolejne lekarki, którym dyrekcja placówki zaoferowała pracę. Dzięki pomocy samorządów Będzina i Czeladzi udało się zabezpieczyć 5 mieszkań, w których znajdą schronienie ze swoimi dziećmi.
Do pomocy Ukrainie włączyć może się każdy. Za pośrednictwem Stowarzyszenia działającego przy PZZOZ Szpital wraz z Uniwersytetem Śląskim uruchomił zbiórkę pieniędzy na najbardziej potrzebny sprzęt medyczny i leki, które w najbliższym czasie trafią do medyków w Ukrainie.
Bandaże, opaski uciskowe, rękawiczki, strzykawki, leki – lista potrzeb jest długa, a pomoc potrzebna na już. Jako lekarze nie pozostajemy obojętni, będziemy wspierać medyków, którzy niosą pomoc żołnierzom i ludności cywilnej w Ukrainie”
Pieniądze na zakup środków niezbędnych do zapewnienia Ukraińcom pomocy medycznej można wpłacać na konto Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja”.
Getin Bank SA 56 1560 1010 0000 9010 0006 1687
Z dopiskiem Szpital dla Ukrainy.