Pszczyńscy policjanci zarejestrowali się w bazie dawców DKMS

54 728876 g

Redakcja

16 października, 2022

Policjanci na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem i ratują ludzkie życie. Teraz jednak będą mogli uratować swojego bliźniaka genetycznego. Dołączyli bowiem do bazy dawców szpiku DKMS, dzięki której znajdowani są dawcy dla chorych na nowotwory krwi.

Październik jest Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku, z tej okazji mundurowi z pszczyńskiej komendy wsparli akcje rejestracji potencjalnych dawców i sami postanowili dołączyć do ich grona. Akcja była zorganizowana i przeprowadzona w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Rejestracji mogli dokonać wszyscy chętni, zarówno uczniowie, nauczyciele, rodzice, jak również mieszkańcy.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi, który na stałe mieszka w Polsce i jest ogólnie w dobrym stanie zdrowia. Z pobranej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.2µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3