Pszczyna ogłosiła żałobę po ludobójstwie w Buczy

Ratu1

Redakcja

5 kwietnia, 2022

Ukraińska Bucza to miasto partnerskie Pszczyny. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich, odkryto tam dowody na ludobójstwo ludności cywilnej. Władze Pszczyny ogłosiły trzydniową żałobę.

Jesteśmy wstrząśnięci doniesieniami o bestialstwie, jakie miało miejsce w Buczy. Mordowanie mieszkańców podkijowskich miejscowości jest aktem ludobójstwa. Nie ma usprawiedliwienia takich działań. Wstrząsające obrazy okrucieństwa nie mogą pozostać bez międzynarodowych reakcji. Świat nie może pozwolić na to, aby tolerować zbrodnie wojenne. Winni będą musieli ponieść konsekwencję tych haniebnych czynów - czytamy w komunikacie podpisanym przez burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola.

Łączymy się w bólu z naszymi przyjaciółmi z Buczy. Chcemy również okazać wsparcie w tak trudnych chwilach. Współpraca obu miast spowodowała, że nawiązaliśmy bliskie relacje. Trudno znaleźć słowa, które mogą wyrazić nasze emocje. Kiedy cierpi Twój przyjaciel, cierpisz również tydodają władze Pszczyny.

Po wycofaniu się wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego, w Buczy odkryto ciała na ulicy oraz zbiorowe groby. Wśród ofiar są dzieci. Odkryto też rozebrane, martwe kobiety, co może świadczyć o masowych gwałtach. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3