Przełomowe rozwiązanie zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych

59549

Redakcja

11 lipca, 2022

Naukowcy Politechniki Częstochowskiej zaproponowali przełomowe dla przemysłu i ekologii rozwiązanie, które ma pomóc w zagospodarowaniu odpadów z tworzyw sztucznych.

Zastosowanie lekkiego kruszywa kompozytowego CLA i ultralekkiego kruszywa ultrakompozytowego UCLA to pomysł naukowców Politechniki Częstochowskiej na zagospodarowanie milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych, które rocznie są produkowane na całym świecie.  

Innowacyjne kruszywa powstają z materiałów odpadowych i mogą zastąpić część tych naturalnych stosowanych w budownictwie.
Surowce powstają w 100% z odpadów, czyli ubocznych produktów spalania oraz odpadów z pokonsumpcyjnych tworzyw sztucznych.

W specjalnym procesie termicznym następuje połączenie tych dwóch substratów i uformowanie kruszywa o prawie kulistym kształcie i założonej granulacji. Tworzywo takie  może zostać wykorzystane do produkcji betonu, wyrobów betonowych czy też popularnych suchych mieszanek stosowanych w budownictwie.

Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej oraz twórcy rozwiązania zapraszają potencjalnych inwestorów do kontaktu.

 

Źródło: UM Częstochowa

59548

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.9µg/m3