Przecinarka a wycinarka – czy to dwa różnie urządzenia? Sprawdzamy!

Przecinarka a wycinarka

Redakcja

5 grudnia, 2023

Maszyny do cięcia CNC są szeroko wykorzystywane przez różne zakłady. Wycinarki przyjmują przy tym różne formy i bazują na różnych technologiach. Niekiedy bywają określane mianem przecinarek. Czym się od nich różnią i w jakich scenariuszach sięgnąć po konkretne urządzenie? Sprawdźmy!

Czym jest wycinarka CNC?

Wycinarka CNC to komputerowo sterowana maszyna do obróbki materiałów zdolna do wykonywania bardzo precyzyjnych cięć. Kluczową rolę odgrywa sam termin „CNC”, czyli „Computer Numerical Control” (komputerowe sterowanie numeryczne). Wskazuje, że maszyna jest sterowana za pomocą programu komputerowego, który przekazuje instrukcje dotyczące ruchu głowicy tnącej i sposobu pracy maszyny do cięcia CNC.

W praktyce proces obróbki jest więc w wysokim stopniu zautomatyzowany. Oprogramowanie do projektowania (CAD) służy do stworzenia projektów, natomiast oprogramowanie do produkcji (CAM) tłumaczy te projekty na instrukcje zrozumiałe dla maszyny CNC.

Zaawansowana jednostka sterująca pozwala na wygodne zarządzanie procesami i wykonywanie bardzo skomplikowanych projektów. Nowoczesne głowice tnące są w stanie obrabiać materiał zarówno w dwóch, jak i w trzech wymiarach.

Wycinarki CNC w różnych gałęziach przemysłu

Jak widzisz, wycinarki oferują naprawdę rozbudowane możliwości. Sprawdzają się dzięki temu w niemal dowolnym obszarze, zwłaszcza że dzięki integracji z zewnętrznym oprogramowaniem, w tym systemami zarządzania produkcją czy zasobami firmy, możliwa jest daleko idąca optymalizacja procesów.

To, jak będzie prezentować się charakterystyka pracy konkretnego urządzenia oraz materiały, jakie będzie w stanie obrabiać, zależy przede wszystkim od wykorzystanej metody cięcia. Jakie są możliwości? Sprawdźmy na przykładzie maszyn firmy Eckert: https://eckert.com.pl/.

Możesz skorzystać z:

  • Wycinarek tlenowych,
  • Wycinarek plazmowych,
  • Wycinarek wodnych,
  • Wycinarek laserowych,
  • Wycinarek tlenowo-plazmowych,
  • Wycinarek wodno-plazmowych.

O ile wycinarka tlenowa pozwoli przede wszystkim na cięcie stali, a wycinarka plazmowa poradzi sobie z materiałami przewodzącymi prąd elektryczny, maszyny laserowe czy wodne będą w stanie obrabiać praktycznie dowolny materiał, w tym np. drewno czy tworzywa sztuczne.

Jak działa przecinarka?

Choć wycinarka i przecinarka mają bardzo podobne nazwy, zastosowanie tej drugiej jest znacznie ograniczone. Jak łatwo się domyślić, służy do przecinania materiału. Zautomatyzowana obróbka, która bazowałaby na projekcie wykonanym komputerowo, nie jest w takim przypadku możliwa. Przecinarki w większości przypadków to urządzenia ręczne. Palnik, który wykorzystuje np. cięcie gazowe lub plazmowe, umożliwia termiczne rozcinanie materiału. Zazwyczaj wykorzystuje się je do cięcia stali niskostopowej.

Różni się również budowa maszyn. O ile wycinarki CNC zazwyczaj zajmują sporo miejsca ze względu na konieczność zastosowania specjalnego stołu, na którym umieszcza się poddawane obróbce elementy, przecinarki są lekkie i przenośne. Dzięki temu można przenosić je pomiędzy stanowiskami pracy czy stosować doraźnie np. poza halą produkcyjną.

Które urządzenie wybrać? Zależy, czego potrzebujesz

Jak widzisz, przecinarki i wycinarki sprawdzają się w zupełnie różnych zastosowaniach. Z perspektywy przedsiębiorstwa oferują różne możliwości, ale znacząco różnią się również koszty wdrożenia. Maszyna do cięcia CNC sprawdzi się, jeżeli potrzebujesz obrabiać elementy w zautomatyzowany sposób, uzyskując przy tym wysoką jakość i efektywność.

To idealny wybór również, jeśli obróbka jest skomplikowana, wymaga wysokiej precyzji czy cięcia w wielu płaszczyznach. Przecinarka będzie natomiast dobrym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujesz jedynie np. doraźnego docinania niewielkiej liczby elementów – na przykład sporadycznie konieczne staje się docięcie prętów stalowych.

powiązane artykuły:

Ile kosztuja uslugi zlotej raczki w katowicach
Lifestyle 1 grudnia, 2023

Nie z każdą likwidacją usterki czy inną pracą, jaką trzeba wykonać w domu, poradzimy sobie sami.

Zdjecie glowne 01
Artykuły 15 lipca, 2021

Nawierzchnia wokół domu powinna służyć przez długie lata, a najlepiej – przez dziesiątki lat. Jej wy

Reherergrefst
Artykuły 28 grudnia, 2021

W budownictwie warto sięgać po nowoczesne rozwiązania, które nie tylko przyspieszą proces wznoszenia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3