Przebudowa wiaduktu kolejowego w Bytomiu. Spore zmiany dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej!

fot. UM Bytom

Redakcja

10 stycznia, 2023

PKP PLK rozpoczynają się prace związane z przebudową wiaduktu kolejowego w Bytomiu pomiędzy pl. Michała Wolskiego a ul. Zabrzańską i Łagiewnicką. W związku z tym od 13 stycznia od godziny 18:00 do 16 stycznia do godziny 4:00 oraz od 20 stycznia od godz. 18:00 do 23 stycznia do godziny 4:00, a także od 27 stycznia od godz. 18:00 do 30 stycznia do godziny 4:00 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym oraz komunikacji autobusowo-tramwajowej w związku z koniecznym wyłączeniem możliwości przejazdu pod wiaduktem pojazdów kołowych i szynowych. Zmiany będą dotyczyć również ruchu pieszego.

Jaki będzie plan zamknięcia ruchu kołowego i szynowego pod wiaduktem?

Zmiany zostaną wprowadzone w piątek 13 stycznia o godz. 18:00. Wówczas przejazd pod wiaduktem z obydwu stron /tj. od strony pl. Wolskiego oraz od strony ul. Zabrzańskiej i Łagiewnickiej/ zostanie zamknięty dla ruchu kołowego. Ruch autobusów i tramwajów zostanie ograniczony. Zakaz dla komunikacji autobusowej będzie obowiązywał od północy z 13 na 14 stycznia, zaś dla tramwajów od godz. 4:00 14 stycznia. Otwarcie przejazdu dla pojazdów kołowych i szynowych nastąpi w poniedziałek 16 stycznia od godz. 4:00. To oznacza, że przez cały weekend 14-15 stycznia kierowcy będą musieli korzystać z zaplanowanych objazdów, zaś komunikacja tramwajowa i autobusowa w tym okresie będzie kursowała według zmienionych tras i rozkładów - szczegółowe zmiany będą dostępne na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego

Uwaga! Analogiczna sytuacja jak w dniach od 13 do 16 stycznia będzie miała również miejsce w dniach od piątku 20 stycznia od godz. 18:00 do poniedziałku 23 stycznia do godz. 4:00 oraz od piątku 27 stycznia od godz. 18.00 do poniedziałku 30 stycznia do godz. 4.00.

Jakie zmiany w organizacji ruchu nastąpią w związku z zamknięciem przejazdu pod wiaduktem?

Zmiany będą dotyczyć organizacji ruchu na ulicach: Kolejowej, ul. Plac Michała Wolskiego, Jagiellońskiej, Zabrzańskiej oraz Łagiewnickiej.

Tym samym:

  • ruch kołowy od strony ul. Jagiellońskiej zostanie zawężony do jednego pasa ruchu umożliwiającego skręt w kierunku pl. Wolskiego, a następnie ul. Powstańców Warszawskich dalej trasą wprowadzonego objazdu;
  • ruch kołowy od strony ul. Kolejowej a następnie ul. Plac Michała Wolskiego zostanie zawężony z trzech do dwóch pasów na wysokości dojazdu do skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. Powstańców Warszawskich, a następnie do jednego pasa ruchu na wysokości dojazdu do skrzyżowania z ul. Jagiellońską;
  • od strony ul. Zabrzańskiej w rejonie dojazdu do skrzyżowania z ul. Łagiewnicką, jezdnia zostanie zawężona do jednego pasa ruchu, umożliwiając kierowcom skręt w stronę Łagiewnik i dalej trasą objazdu do centrum Bytomia;
  • od strony ul. Łagiewnickiej w rejonie dojazdu do skrzyżowania z ul. Zabrzańską, ruch kołowy zostanie poprowadzony pasem jezdni umożliwiającym lewoskręt w kierunku do Szombierek;
  • na ulicach Kolejowej, Plac Michała Wolskiego, Zabrzańskiej i Łagiewnickiej w rejonie wprowadzanych zmian w organizacji ruchu będzie ograniczenie prędkości do 30km/h.

Zmiany w ruchu pieszym

W związku z prowadzonymi pracami rozbiórkowymi wiaduktu w rejonie Zamłynia, zostaną także wprowadzone zmiany w ruchu pieszym:

  • przejście dla pieszych pod wiaduktem zarówno od strony ul. Miarki, jak i Łagiewnickiej będzie zamknięte, a piesi będą musieli korzystać z tymczasowego przejścia dla pieszych zlokalizowanego w rejonie dworca autobusowego od strony pl. Wolskiego;
  • od strony Szombierek przejście dla pieszych rozpoczyna się pomiędzy Zamłyniem a ul. Wyzwolenia - chodnikiem po północnej stronie ulicy Zabrzańskiej.

Będą wyznaczone tymczasowe przystanki

W związku z zamknięciem przejazdu pod wiaduktem dla autobusów komunikacji miejskiej, zostaną wyznaczone tymczasowe przystanki autobusowe zlokalizowane przy ulicach:

  • Zabrzańskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Małgorzatki;
  • Wyzwolenia po obydwu stronach jezdni /odcinek w kierunku szybu „Krystyna” dawnej KWK Szombierki/.

Zmiana organizacji ruchu na ul. Miarki

Równolegle z planowanymi zamknięciami wiaduktu w rejonie Zamłynia, trwają prace wprowadzające tymczasową organizację ruchu na ulicy Miarki, polegające na wprowadzeniu dwóch pasów ruchu na całej długości ulicy. Likwidowane jest istniejące oznakowanie i wprowadzane nowe. 

-Prosimy kierowców o ostrożną jazdę ulicą Miarki, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań, ponieważ w związku z trudnymi warunkami pogodowymi - opady deszczu, między likwidacją oznakowania poziomego, a wprowadzeniem nowego, na ulicy nie są wymalowane pasy ruchu. Oznakowanie poziome będzie wprowadzane sukcesywnie, w dniach, w których nie będą występować opady deszczu - apeluje bytomski magistrat. 


powiązane artykuły:

fot. UM Bytom
Lokalne 8 stycznia, 2023

Od 9 stycznia rusza przebudowa kolejnego odcinka ul. Piekarskiej w Bytomiu - od skrzyżowania z ul

fot. UM Bytom
Lokalne 7 stycznia, 2023

Najpierw były testy, a po nich decyzja, by odblaskowe ludziki, czyli innowacyjne, zwracające uwag

przebudowa ulicy Miarki w Bytomiu
Lokalne 6 stycznia, 2023

Ruszają prace drogowe na ul. Miarki w Bytomiu, mające na celu przywrócenie dwóch pasów ru

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.1µg/m3