Profesor Zembala będzie miał swój plac w Tarnowskich Górach

Csm zembala 2 79dff91117 2

Redakcja

28 stycznia, 2024

Profesor Marian Zembala zostanie upamiętniony w Tarnowskich Górach. Jego imię będzie nosił plac przed dworcem kolejowym, czyli jedno z centralnych miejsc w mieście.

Taką decyzję podjęli radni 24 stycznia. – Profesor był jednym z największych tarnogórzan w historii, to był dla mnie wielki zaszczyt Go znać – powiedział Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór uzasadniając podjęcie uchwały.

Pomysłodawcą nazwania placu w mieście imieniem zmarłego profesora był Marek Breguła. Później do Urzędu Miejskiego złożono petycję w tej sprawie, ale ze względów formalnych nie została rozpatrzona.

– To dla mnie wielki zaszczyt przyłączyć się do inicjatywy nadania Jego imienia placowi w naszym mieście – przyznał Marek Breguła, inicjator nadania imienia, radny i jednocześnie pacjent, u którego profesor Zembala jako pierwszemu w Polsce przeszczepił jednocześnie płuca i serce.

– Mąż Tarnowskie Góry uważał za swoje miasto – stwierdziła Hanna Zembala, żona profesora.

Profesor Marian Zembala to legenda polskiej kardiochirurgii. Był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. W 1993 roku został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.

W 2015 roku został ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku zdobył mandat posła. Sześć lat temu przeszedł udar i z powodu swojego stanu zdrowia musiał ograniczyć działalność zawodową.

Zmarł 19 marca 2022 roku. 


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3