Produkowali klefedron w Zagłębiu. Akt oskarżenia trafił do sądu

Gavel g8f2d944d5 1920

Redakcja

19 lutego, 2023

Akt oskarżenia przeciwko 8 osobom skierował do Sądu Okręgowego w Sosnowcu Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Sprawa dotyczy 8 osób, podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej produkującej klefedron.

Prokuratura zarzuca podejrzanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk oraz produkcję znacznych ilości narkotyków w postaci klefedronu kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Jeden z oskarżonych w przeszłości odbywał karę wieloletniego pozbawienia wolności za przestępstwa narkotykowe.

Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji. 19 stycznia 2022 roku funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali laboratorium na terenie Sosnowca, które wytwarzało narkotyk syntetyczny o nazwie 4 CMC – Klefedron. Kolejne laboratorium zostało zlikwidowane 29 czerwca 2022 r na terenie powiatu będzińskiego. W proceder zaangażowane były osoby wywodzące się ze środowiska związanego z przestępczością narkotykową na co wskazuje również profesjonalny sposób zorganizowania i wyposażenia zlikwidowanych laboratoriów.

Sprawcy wyprodukowali narkotyki, a także posiadali bazę surowcową do dalszej produkcji, łącznie kilku milionów dawek efektywnych tj. zdolnych do jednorazowego odurzenia dorosłej osoby. Szacunkowa czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków wynosiła 30 milionów złotych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.4µg/m3 PM2.5: 13.3µg/m3