Prezydenci Katowic, Sosnowca i Opola apelują do Morawieckiego o dofinansowanie sportowych inwestycji

347098281 799916994697527 5292904462498708927 n

Redakcja

16 maja, 2023

- Liczymy na pomoc ze strony rządowej. Liczymy na to, że około 50 proc. kosztów trafią do naszych miast, żebyśmy mogli dokończyć nasze inwestycje - mówił dzisiaj w Katowicach przy budowanym kompleksie sportowym prezydent Katowic. Samorządowcy domagają się od rządu, aby równo traktować wszystkich w kwestii dofinansowywania inwestycji sportowych. 

16 maja przed terenem budowy kompleksu stadionu miejskiego w Katowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydentów Katowic, Sosnowca i Opola. Temat? Inwestycje sportowe w miastach i wsparcie przez rząd przy realizacji budowy stadionów.

To kontynuacja sprawy związanej z deklaracjami premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu obiecał dofinansowanie w wysokości nawet 100 mln złotych na budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów. W ubiegłym tygodniu odwiedził też obiekt Rakowa Częstochowa, gdzie zapowiedział, że rząd dofinansuje przebudowę "domu" nowego mistrz Polski kwotą nawet 40 mln złotych.

Takie obietnice spotykają się z krytyką ze strony innych samorządowców. Już po złożeniu przez Morawieckiego deklaracji ws. stadionu w Chorzowie, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński mówił o tym, że rząd powinien traktować sprawiedliwie wszystkich i czeka na to, aż w końcu władza centralna dofinansuje Zagłębiowski Park Sportowy.

Prezydenci Katowic, Sosnowca i Opolu apelują do Morawieckiego

Dzisiejsza konferencja w Katowicach ponownie nawiązała do słów Morawieckiego, który coraz częściej podkreśla, że rząd chce wspierać polski sport i infrastrukturę sportową. 

- Chcielibyśmy wskazać, żeby równo i sprawiedliwie traktować wszystkie samorządy i bardzo liczymy na to, że nasze inwestycje, które są realizowane, również uzyskają dofinansowanie ze szczebla rządowego - powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dodał, że cieszy go fakt, że Chorzów i Częstochowa uzyskają dofinansowanie, ale podobnego wsparcia potrzebują inni. Przypomniał, że kompleks sportowy, który powstaje w Katowicach, tylko w I etapie kosztuje ponad 260 mln złotych. 

- Jako samorządy zwiększamy sportowy potencjał kraju. Zwiększamy możliwości zwycięstw reprezentantów naszego kraju na arenach międzynarodowych - stwierdził Krupa.

- Myślę, że nasze domaganie się równego traktowanie ze strony rządu jest absolutnie uzasadnione - dodał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opole, gdzie powstaje nowy stadion piłkarski. Włodarz stolicy woj. opolskiego podkreślił, że będzie to najważniejszy obiekt sportowy w całym województwie.

- Staramy się o dofinansowanie hali sportowej i lodowiska (...) W ramach konkursów złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Sportu. Liczymy na to, że zgodnie z tym co widzimy, w końcu nasze obiekty doczekają się dofinansowania - powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Przypomniał, że męska reprezentacja hokeistów na lodzie wróciła do światowej elity i polski hokej potrzebuje nowoczesnych, dużych obiektów.

fot. Arkadiusz Chęciński Facebook

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.8µg/m3 PM2.5: 42.7µg/m3