Prezes JSW odwołał spotkanie z protestującymi!

IMG 20230615 135901 1
Kastelik

Szymon Kastelik

17 czerwca, 2023

Tomasz Cudny, prezes JSW odwołał zaplanowane na poniedziałek spotkanie z Sierpniem 80. Związkowcy nie są zdziwieni i uważają, że prezes wykonuje polecenia Solidarności. 

W kopalniach JSW pojawił się komunikat prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasza Cudnego. Ogłosił, że odwołał zaplanowane na najbliższy poniedziałek spotkanie z protestującymi działaczami WZZ "Sierpień 80". Jako powód podał niespełnienie jego warunku, czyli zakończenia protestu.

Prezes Cudny dodał również, że działanie Sierpnia 80 utrudnia funkcjonowanie całej spółki. Na jego komunikat odpowiedział związek w oświadczeniu podpisanym przez Karola Granatyra, przewodniczącego Sierpnia 80 w KWK Borynia-Zofiówka-Bzie. - Delegacja WZZ "Sierpień 80" stawi się w siedzibie Spółki zgodnie z zapowiedzią w poniedziałek o godzinie 10:00 - informuje Granatyr. Dodaje, że wszyscy w JSW chcą zakończenia konfliktu, oprócz zarządu. 

- Postawa Pana Prezesa wcale nas nie dziwi, ponieważ powszechnie wiadomo, że Pan nie jest od kierowania Spółką tylko od wykonywania rozkazów Solidarności - dodają związkowcy. 

Trwa protest

W trzecim dniu protestu Sierpnia 80 przed siedzibą JSW odbył się wiec, na którym nie zabrakło mocnych słów. 

- Pracownicy z JSW razem z kolegami SiG wypracowali bardzo duży zysk. Ma być wypłacana premia. Obejmuje tylko pracowników z JSW, a nie z SiG. Dochodzi do sytuacji, w której górnicy z JSW robią zbiórkę dla kolegów z SiG - mówił nam przewodniczący Sierpnia 80 w JSW, Krzysztof Łabądź.

- Inne związki, które mają "S" na początku, zrobiły sobie mały monopol i ustalają sobie listy, których pracowników przyjmujemy pod JSW. Nie ma żadnych kryteriów - dodał Łabądź. 

- Będziemy tak długo, jak to konieczne - usłyszeliśmy na wiecu. 

Bardziej bezpośredni był Rafał Jedwabny, jeden z liderów WZZ "Sierpnia 80", który wspiera swoich kolegów z JSW. Wprost skrytykował prezesa Cudnego oraz całą Solidarność działającą przy JSW.

Panie Cudny! Szanowałem pana, znamy się od lat. Ale po tym to co pan tutaj wyprawa, żeby utrzymać swoje koryto, żeby pajace z Solidarności ciebie nie wypi***olili, straciłem do ciebie szacunek - mówił stanowczo Jedwabny podczas wiecu. Ostrzegał, że na ten moment wszyscy zachowują się spokojnie i kulturalnie, ale jeżeli zarząd JSW nie będzie chciał rozwiązać problemu pracowników JSW SiG, wówczas Sierpień 80 zmobilizuje swoje siły z całej Polski. Jedwabnemu nie podoba się to, w jaki sposób zarząd JSW współpracuje z Solidarnością.

Wykorzystują zwykłych pracowników, którzy na nich zapie***lają. Co chwilę, auto służbowe. Ja już nie wiem kto tu jeszcze nie ma auta służbowego. Nawet związkowcy mają. Na wszystko starczy. Ale na co nie starczy? Na pracowników SiG-u - krzyczał Jedwabny.

TRANSMISJA Z WIECU:

Żądania w sprawie JSW SiG

JSW Szkolenie i Górnictwo zostało powołane, aby przygotowywać górników do pracy w JSW. Według związkowców z Sierpnia 80 w SiG pracuje wiele osób z bardzo długim stażem, natomiast bezpośrednio pod JSW pracują osoby, które dzięki układom dostają się "pod kopalnię" po kilku miesiącach. Oznacza to, że ramię w ramię pracują górnicy, którzy nie otrzymują podobnych wypłat. Pracownicy JSW SiG zarabiają nawet 100 procent mniej od pracownika zatrudnionego bezpośrednio w JSW. Nie należy im się też część premii. 

- Nowoczesne niewolnictwo - tak tę sytuację określają działacze Sierpnia 80. 

Kolejny problem to brak przejrzystych zasad przechodzenia z JSW SiG bezpośrednio do JSW. Według Sierpnia 80 to Solidarność w JSW decyduje o tym, kto awansuje, a kto nie. Często jedynym kryterium jest zapisanie się do związku zawodowego. 

Oświadczenie zarządu JSW SiG

14 czerwca na stronie Jastrzębskiej Spółki Węglowej opublikowano oświadczenie zarządu JSW SiG podpisane przez Gabriela Cyrulika. Poniżej treść komunikatu: 

Głównym zarzutem powtarzanym przez reprezentantów ZZ „Sierpień 80” jest krytyka procesu alokacji pracowników spółki JSW SiG do pracy w kopalniach JSW S.A. Przypominamy, że 30 maja 2023 roku zarząd JSW SiG pisemnie odpowiedział ZZ „Sierpień 80” na zarzuty i domniemania dotyczące zasad alokacji pracowników.

Po pierwsze. Proces dobrowolnego przejścia pracownika JSW SiG Sp. z o.o. do pracy w zakładach JSW S.A. odbywa się na podstawie powszechnie znanego porozumienia, zawartego w dniu 11.05.2017 roku, pomiędzy JSW S.A. a JSW SiG Sp. z o.o.

Zgodnie z zawartym porozumieniem JSW SiG nie blokuje możliwości rozwiązania umowy o pracę pracownikom zainteresowanym przejściem do JSW S.A i nie wpływa na autonomiczne decyzje pracowników w tym obszarze. Ponadto, zgodnie z porozumieniem, to przyszły pracodawca co roku (cyklicznie od 2017 roku) określa ilość osób, o określonych kwalifikacjach, którzy zgodnie z aktualnymi potrzebami zostaną zatrudnieni w kopalniach JSW S.A. Od początku alokacji do dziś 5 530 pracowników JSW SiG przeszło lub w najbliższych dniach przejdzie do pracy w kopalniach JSW S.A.

Zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo zarzuty ZZ „Sierpień 80” dotyczące niejasnego procesu alokacji uważa za celowe wprowadzanie pracowników i opinii publicznej w błąd, dla uzyskania swoich bliżej nieokreślonych, partykularnych interesów.

Z niedowierzaniem i zażenowaniem wysłuchaliśmy argumentów ZZ „Sierpień 80” dotyczących niewolniczej pracy w JSW Szkolenie i Górnictwo.

Od 2017 roku do dzisiaj na „niewolnicze warunki pracy” zdecydowało się 6 717 osób zatrudnionych przez JSW Szkolenie i Górnictwo. W systemie elektronicznej rejestracji kandydatów do pracy w SIG aplikuje ponad 20 tysięcy osób.

JSW Szkolenie i Górnictwo jest kuźnią kadr dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dlatego zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo jednoznacznie odrzuca wszystkie pomówienia i zwraca uwagę, że dalsze ich powtarzanie będzie skutkowało odpowiedzialnością prawną.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 12.2µg/m3