Premier w Chorzowie: Dziękuję górnikom za ich ciężką pracę

Morawieckiss
Kastelik

Szymon Kastelik

13 lipca, 2022

Premier Mateusza Morawiecki podczas Konwentu Samorządowego o funduszach europejskich zapowiedział utworzenia Funduszu Transformacji Śląska. Sporo mówił również o górnictwie. W tym samym czasie związkowcy czekali w PGG na powrót wiceministra Piotra Pyzika.

W środę na Stadionie Śląskim odbył się Konwent Samorządowy o funduszach europejskich. Gościem specjalnym otwarcia był premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że 76 mld euro trafi do Polski. To pieniądze, które w ramach Umowy Partnerstwa otrzymamy od Unii Europejskiej. 5 miliardów euro otrzyma województwo śląskie - przede wszystkim na transformację. 

Projekt Funduszy europejskich dla województwa śląskiego jest zbudowany na siedmiu priorytetach finansowanych z funduszy na rzecz Polityki Spójności oraz Priorytetu VIII, finansowanego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

  • Priorytet I. Inteligentne Śląskie – 403,4 mln euro
  • Priorytet II. Ekologiczne Śląskie – 703,5 mln euro
  • Priorytet III. Mobilne Śląskie – 212,9 mln euro
  • Priorytet IV. Lepiej połączone Śląskie – 301,2 mln euro
  • Priorytet V. Społeczne Śląskie EFS+ – 796,3  mln euro
  • Priorytet VI. Śląskie dla mieszkańca – 139,8 mln euro
  • Priorytet VII. Śląskie bliżej obywateli – 250,4 mln euro
  • Priorytet VIII. Śląskie w transformacji – 2 039 054 966 euro.

- Zatwierdzenie w wyniku wielomiesięcznych negocjacji Umowy Partnerskiej z Unią Europejską jest pozytywnym przełomem (...) To ogromne środki, których nigdy nie było - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Chorzowie. Zapowiedział również utworzenie Funduszu Transformacji Śląska. - Staraliśmy się tak konstruować polityki społeczne, aby ta sprawiedliwa transformacja sprawiła, że Śląsk będzie jeszcze lepszym miejscem do życia i pracy. W tym celu powołamy wkrótce Fundusz Transformacji Śląska - dodał.

Morawiecki część swojego wystąpienia poświęcił górnictwo. Właśnie w czasie jego wystąpienia Piotr Pyzik rozmawiał ze związkowcami Polskiej Grupy Górniczej, którzy protestują w siedzibie spółki. Chcieli również zobaczyć się z premierem, który jednak wybrał chwalenie ich na odległość.

- Wyzwania polityki klimatycznej są bardzo ważne. Ale nie mogą odbywać się kosztem człowiek, rodzin, śląskich rodzin. Dlatego niech mi będzie wolno z tego miejsca podziękować górnikom - stwierdził premier.

- Wierzyliśmy w to, że górnictwo jest ogromną wartością i przechowaliśmy tę wartość. Dziś państwa, które jeszcze pół rok temu podkreślały szybkie odejścia od energetyki opartej o węgiel. Dziś przyjmują plany awaryjne powrotu do węgla (...) Dziękuję górnikom za ich ciężką pracę i za to także, że wytrwaliście. I wam, i związkom zawodowym i kierownictwo - powiedział Mateusz Morawiecki na Stadionie Śląskim i dodał, że za czasów poprzedników strzelano do górników, natomiast rząd PiS woli rozmawiać -  W Jastrzębiu i potem w Zabrzu strzelano do górników podczas ich protestu. My zawsze staramy się rozwiązywać problemy społeczne inaczej. 

Następnie premier udał się... do Boronowa w powiecie lublinieckim. Tam przekazał, że liczy na kompromis ze związkowcami. - W trzeciej dekadzie lipca spotkam się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych - powiedział na konferencji prasowej. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.9µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3