Premier przyjedzie na obchody rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Csm morawieckipremier 3178b87cf7 1

Redakcja

3 września, 2022

W sobotę w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ „Solidarność”. Udział w uroczystościach weźmie premier Mateusz Morawiecki.

Obchody rozpoczną się o 9:00 mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. księdza Jerzego Popiełuszki.  Następnie uczestnicy przejdą  pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, znajdujący się przy kopalni Zofiówka. Tam przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci krajowych i regionalnych struktur związku złożą wiązanki kwiatów. Początek uroczystości pod pomnikiem zaplanowano na godzinę 10.45.

Do Jastrzębia-Zdroju w sobotę rano przybył premier Mateusz Morawiecki. 

- Porozumienie Jastrzębskie było trzecim po Porozumieniu Gdańskim i Porozumieniu Szczecińskim dokumentem podpisanym przez reprezentantów ówczesnych władz i przedstawicieli strajkujących robotników na przełomie sierpnia i września 1980 roku. Tzw. Porozumienia Sierpniowe umożliwiły powstanie NSZZ „Solidarność” oraz znacząco przyczyniły się do przemian demokratycznych w naszym kraju - informuje Solidarność.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.2µg/m3 PM2.5: 13.7µg/m3