Premier Morawiecki w Pradze: "Niemcy próbują wykorzystać kryzys energetyczny"

E7697279 842b 4871 9959 9834508ad89e

Redakcja

8 października 2022

W nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, w którym uczestniczył m.in. Premier Morawiecki omówione zostały wzrastające ceny energii.Szef polskiego rządu przedstawił m.in. postulat uwolnienia uprawnień do emisji CO2 lub zamrożenia ich ceny na poziomie 20-30 euro. Wypowiedział się także o nimieckim planie ratowania swojej gospodarki.

6 października, premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w Pradze w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, z udziałem unijnych liderów oraz 17 przywódców europejskich państw partnerskich. Szef rządu rozmawiał m.in. z premier Wielkiej Brytanii, Węgier i  Norwegii oraz prezydentem Turcji i Serbii. Rozmowy dotyczyły m.in. maksymalnych cen gazu. 

Premier Morawiecki przedstawił polskie koncepcje na ograniczenie ceny energii w UE. Jedynym instrumentem, który jest całkowicie w ręku Komisji Europejskiej, są uprawnienia do emisji CO2. Premier proponował uwolnienie firm energetycznych od płacenia uprawnień lub zamrożenie ich ceny na poziomie 20-30 euro za tonę. 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że wielu unijnych liderów bardzo krytycznie odniosło się do niemieckich planów ratowania swojego przemysłu, przy wykorzystaniu 200 mld euro. Najbogatsze państwo Unii Europejskiej próbuje wykorzystać kryzys po to, żeby osiągnąć przewagę konkurencyjną dla swoich przedsiębiorstw na jednolitym rynku – powiedział szef rządu. To nie jest fair. Wiele państw to napiętnowało– dodał.

Jednak należy zaznaczyć, że Polskę również byłoby stać na takie dopłaty do przemysłu, właśnie z wspomnianych przez Premiera uprawnień do emisji CO2. Są one bowiem nakładane na firmy produkujące energię ze źródeł, które produkują dużo CO2 do atmosfery, czyli w naszym przypadku węgla, którym zasilane są wszystkie elektrownie. Kosz ten liczony jest od tony węgla, jednak nie wpływa on do Unii jako "kara za węgiel", ale do rządu Państwa, który powinien inwestować je w bardziej ekologiczne rozwiązania. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3