Premier Morawiecki do samorządowców: Schowajmy legitymacje partyjne do szuflady

310382137 647449200079474 5721016422490019847 n
Kastelik

Szymon Kastelik

7 października 2022

Mateusz Morawiecki apeluje do samorządowców o współpracę przy walce z kryzysem energetycznym - Współpracowaliśmy przy pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy czy przy likwidacji skutków lokalnych katastrof, nawałnic i powodzi. Z wieloma z Was jestem w roboczym kontakcie. Drzwi mojej kancelarii są dla Was zawsze otwarte - pisze premier.

Premier Mateusz Morawiecki opublikował list do prezydentów miasta i pozostałych samorządowców. W piśmie wymienia m.in. pandemię, szczepienia oraz pomoc uchodźcom jako przykłady pełnej współpracy władzy centralnej z władzą samorządową. Dodaje również, że rząd Zjednoczonej Prawicy w ostatnich latach przekazał gminom, powiatom i województwom rekordowe środki z budżetu (nie wspomniał jednak, że samorządy utraciły wpływy m.in. z PiTu). - Bez względu na wzajemne sympatie i antypatie współpracowaliśmy razem przy zwalczaniu skutków pandemii COVID-19, budowie systemu szczepień, czy w sprawie lokalnych inwestycji, gdzie – jak przyznają praktycznie wszyscy wójtowie, starostowie i burmistrzowie – nigdy wcześniej z budżetu państwa polskiego nie trafiały do polskich gmin tak wielkie środki jak w ostatnich latach. Współpracowaliśmy przy pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy czy przy likwidacji skutków lokalnych katastrof, nawałnic i powodzi. Z wieloma z Was jestem w roboczym kontakcie. Drzwi mojej kancelarii są dla Was zawsze otwarte - pisze Mateusz Morawiecki.

Szef Rady Ministrów ponownie apeluje do samorządów o pełną współpracę przy kryzysie energetycznym i brak uwęgla. Morawiecki ponownie prosi włodarzy gmin i miast o pomoc w dystrybucji węgla. Obiecuje przygotowanie systemowych rozwiązań. - Jako rząd przygotowaliśmy pakiet rozwiązań, które ułatwią wszystkim samorządom wywiązywanie się z ich obowiązków ustawowych oraz umożliwią bezpośrednią pomoc mieszkańcom w zaopatrzeniu w opał na zimę. Stworzymy możliwości prawne i będziemy wspierać Państwa operacyjnie w realizacji dystrybucji węgla. Tak, by opału nie zabrakło w żadnym polskim domu. Zapłacimy również z budżetu państwa kolejne miliardy złotych, by cena węgla oscylowała wokół 2000 zł, a nie powyżej 3000 zł. To ogromna różnica dla Polaków, którzy korzystają z węgla dla zapewnienia ciepła w swoich domach i mieszkaniach - informuje Morawiecki.

- od 1 stycznia 2023 wprowadzimy taryfę dla „odbiorców wrażliwych” – czyli takich jak przychodnie i szpitale, instytucje pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie, instytucje kultury, organizacje pożytku publicznego, spółdzielnie socjalne czy Ochotnicze Straże Pożarne, a także inne instytucje które można zaliczyć do odbiorców wrażliwych. Kończymy przygotowywać mechanizmy ograniczające ceny na całym rynku hurtowym, we wszystkich segmentach – dla wszystkich, bez wyjątku. Nasz cel to obniżenie cen w średnim i dłuższym horyzoncie czasowym i zagwarantowanie stabilnego zaopatrzenia w energię - dodaje premier. Szef rządu zapowiedział również wypłacenie środków dla samorządów, które mają pomóc w realizacji zadań własnych i inwestycji w czasie kryzysu.

Samorządy nie zgadzają się na dystrybucję węgla. Swój sprzeciw wyrazili m.in. prezydenci Bytomia, Katowic i Sosnowca. - Przywykłem do tego, że rząd bardzo często wywiesza białą flagę i zrzuca wiele rzeczy na samorządy. I jesteśmy na to gotowi. Jeżeli będzie taka potrzeba i pan premier będzie umiał przygotować prawo, żeby bezpiecznie robić różne rzeczy - mówi prezydent Sosnowca. Twierdzi, że rząd ponownie próbuje zastraszyć samorządy. - Przywykliśmy do straszenia. Że samorządy są złe i nie radzą sobie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.6µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3