
Powstanie Śląski Klaster Energii. To odpowiedź instytucji samorządowych i samych samorządów na rosnące ceny energii elektrycznej i brak realnego działania państwa. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe.
28 lipca w Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa inicjująca powstanie Śląskiego Klastra Energii. Utworzą go:
- Ekoenergia Silesia S.A.,
- Fundusz Górnośląski S.A.,
- Gmina Wojkowice,
- Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.,
- GPW Inżynieria Sp. z o.o.,
- Koleje Śląskie Sp. z o.o.,
- Park Śląski S.A.,
- SPZOZ Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach
- oraz Stowarzyszenie Biznes - Nauka - Samorząd "Pro Silesia".
Partnerem strategicznym projektu jest Instytut Technologii Paliw i Energii w Zabrzu.
To oczywiście nie jest zamknięta lista. Do Śląskiego Klastra Energii zaproszeni są wszyscy: samorządy, instytucje/organy samorządowe, czy też podmioty prywatne.
- Ceny energii szaleją. Zyski spółek energetycznych są niebotyczne. Zawsze mówiono, że energetyka w rękach państwa to bezpieczeństwo. Na pewno niebezpieczeństwo w portfelach Polaków - powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. Władze województwa będą partnerem Śląskiego Klastra Energii.
Pomysł popierają też: europoseł i były premier Jerzy Buzek oraz posłanka PO Mirosława Nykiel.
Śląski Klaster Energii - po co i dlaczego?
Inicjatorem utworzenia Śląskiego Klastra Energii było Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe, które mocno odczuło wzrost cen energii elektrycznej. Pomimo wielu apeli i próśb, GPW jako producent wody nie zostało wpisane do rządowej tarczy, która stabilizuje ceny energii na ten rok (chociaż są na niej dystrybutorzy). W konsekwencji GPW musiało podwyższyć ceny wód dostarczanej samorządom, a w rezultacie to mieszkańcy województwa śląskiego płacą więcej za nią.
Ponadto GPW od wielu lat inwestuje w zieloną energię. Jako pierwsze zbudowało farmę fotowoltaiczną w woj. śląskim. Teraz planuje budowę magazynów energii. Już teraz ze strony przedstawicieli spółki padają deklarację, że GPW może dzielić się energią wyprodukowaną z ekologicznych źródeł.
Tańszy prąd?
Głównym celem Śląskiego Klastra Energii jest obniżenie cen energii zarówno dla samorządów, jak ich mieszkańców. Ma powstać "własna sieć" energetyczna, która pozwoli uczestnikom Klastra uniezależnić się w pewnym stopniu od państwowych producentów energii elektrycznej.
Kolejną rzeczą jest ekologia. Śląski Klaster Energii ma produkować prąd "zielony", czyli z odnawialnych źródeł, pomp ciepła lub fotowoltaiki. Strategia ta wpisuje się w planowane działania np. fit for 55, czy transformację energetyczną województwa śląskiego do 2050 roku.
WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: