Powstanie Śląski Klaster Energii. Uniezależni województwo śląskie od państwowych spółek energetycznych?

IMG 20230728 115024
Kastelik

Szymon Kastelik

29 lipca, 2023

Powstanie Śląski Klaster Energii. To odpowiedź instytucji samorządowych i samych samorządów na rosnące ceny energii elektrycznej i brak realnego działania państwa. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe.

28 lipca w Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa inicjująca powstanie Śląskiego Klastra Energii. Utworzą go:

  • Ekoenergia Silesia S.A.,
  • Fundusz Górnośląski S.A.,
  • Gmina Wojkowice,
  • Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.,
  • GPW Inżynieria Sp. z o.o.,
  • Koleje Śląskie Sp. z o.o.,
  • Park Śląski S.A.,
  • SPZOZ Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach
  • oraz Stowarzyszenie Biznes - Nauka - Samorząd "Pro Silesia".

Partnerem strategicznym projektu jest Instytut Technologii Paliw i Energii w Zabrzu.

To oczywiście nie jest zamknięta lista. Do Śląskiego Klastra Energii zaproszeni są wszyscy: samorządy, instytucje/organy samorządowe, czy też podmioty prywatne.

- Ceny energii szaleją. Zyski spółek energetycznych są niebotyczne. Zawsze mówiono, że energetyka w rękach państwa to bezpieczeństwo. Na pewno niebezpieczeństwo w portfelach Polaków - powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. Władze województwa będą partnerem Śląskiego Klastra Energii. 

Pomysł popierają też: europoseł i były premier Jerzy Buzek oraz posłanka PO Mirosława Nykiel.

Śląski Klaster Energii - po co i dlaczego?

Inicjatorem utworzenia Śląskiego Klastra Energii było Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe, które mocno odczuło wzrost cen energii elektrycznej. Pomimo wielu apeli i próśb, GPW jako producent wody nie zostało wpisane do rządowej tarczy, która stabilizuje ceny energii na ten rok (chociaż są na niej dystrybutorzy). W konsekwencji GPW musiało podwyższyć ceny wód dostarczanej samorządom, a w rezultacie to mieszkańcy województwa śląskiego płacą więcej za nią.

Ponadto GPW od wielu lat inwestuje w zieloną energię. Jako pierwsze zbudowało farmę fotowoltaiczną w woj. śląskim. Teraz planuje budowę magazynów energii. Już teraz ze strony przedstawicieli spółki padają deklarację, że GPW może dzielić się energią wyprodukowaną z ekologicznych źródeł.

Tańszy prąd?

Głównym celem Śląskiego Klastra Energii jest obniżenie cen energii zarówno dla samorządów, jak ich mieszkańców. Ma powstać "własna sieć" energetyczna, która pozwoli uczestnikom Klastra uniezależnić się w pewnym stopniu od państwowych producentów energii elektrycznej. 

Kolejną rzeczą jest ekologia. Śląski Klaster Energii ma produkować prąd "zielony", czyli z odnawialnych źródeł, pomp ciepła lub fotowoltaiki. Strategia ta wpisuje się w planowane działania np. fit for 55, czy transformację energetyczną województwa śląskiego do 2050 roku. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.8µg/m3 PM2.5: 1.4µg/m3