Powstania Śląskie – znaczek pocztowy honorujący bohaterskich Ślązaków

Bez tytulu 31

Redakcja

30 kwietnia 2021

2 maja, dokładnie w 100. rocznicę wybuchu ostatniego z trzech konfliktów zbrojnych na Górnym Śląsku, Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „Powstania Śląskie". To kolejne wydawnictwo z serii poświęconej zrywom niepodległościowym na pograniczu II Rzeczypospolitej. W 2019 roku spółka wydała walor dedykowany pierwszym powstaniu, natomiast w roku ubiegłym wyemitowała walor honorujący drugie z wystąpień przeciwko terrorowi niemieckich oddziałów paramilitarnych na Śląsku.

Autor projektu, Adam Kultys, przedstawił na znaczku postać Wojciecha Korfantego oraz mapę zasięgu III Powstania Śląskiego. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona Powstańców, obsługujących karabin maszynowy Maxim wz. 1908 na podstawie saneczkowej, w czasie akcji nad Odrą.

Nasz najnowszy znaczek jest jednocześnie trzecim i ostatnim ze znaczków poświęconych stuleciu śląskich zrywów niepodległościowych. Dzięki woli walki tysięcy śląskich Polaków, dzięki bohaterom sprzed stu lat, znaczna część Górnego Śląska powróciła do Polski. Jako Narodowy Operator Pocztowy winniśmy przypominać i utrwalać w pamięci nowych pokoleń tych, którzy wywalczyli i potem budowali niepodległą Polskę. Śląskie Powstania, w tym dwa zwycięskie, są takim przykładem wspólnego trudu i zaangażowania w sprawy ojczyzny

 – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Powstania Śląskie, z lat 1919-1921, to jedne z najbardziej heroicznych zrywów niepodległościowych w dziejach Polski i Europy. Dzięki nadludzkiemu poświęceniu bohaterskich Ślązaków, mimo niesprzyjającej sytuacji politycznej, udało się odzyskać strategiczne części regionu Górnego Śląska i włączyć je w granice Polski. Wydarzenia tamtych dni dobitnie pokazały, że patriotyzm Ślązaków był jednym z fundamentów dla niepodległości II Rzeczypospolitej.

Powstania stanowią dla mnie niezwykle istotną część regionalnej historii Śląska, która miała bezpośredni wpływ na losy całej II Rzeczypospolitej. Tworząc ten szczególny walor skupiłem się na przedstawieniu na nim postaci, która miała zdecydowanie największy wpływ na losy tej części naszego pięknego kraju, ojca polskiej niepodległości, wybitnego Ślązaka – Wojciecha Korfantego. Wierzę w to, że zaprojektowany przeze mnie znaczek przyczyni się do godnego uczczenia 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

– mówi Adam Kultys, autor projektu znaczka oraz zastępca dyrektora w Biurze Wsparcia Klienta Poczty Polskiej.

Na znaczku z 2019 roku, który upamiętnił I Powstanie Śląskie, przedstawiono sylwetkę Alfonsa Zgrzebnioka – przywódcy tego zrywu. Natomiast ubiegłoroczne wydawnictwo, honorujące drugi ze śląskich konfliktów, ukazywało postać lekarza Andrzeja Mielęckiego, który 17 sierpnia 1920 roku został skatowany przez Niemców, wspieranych przez policję bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo) – wydarzenia te stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu II Powstania Śląskiego.

O znaczku:

autor projektu: Adam Kultys
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30  zł
nakład: 168 000
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 2 maja 2021 r.

powiązane artykuły:

ZNACZEK S prev1
Wiadomości 27 stycznia 2022

W czwartek, 27 stycznia br., Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „#♥ZaPolskimM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3