Poszukiwania siódmego górnika w KWK Pniówek zostały przerwane

20230909www pniowek znowienie akcji 20

Redakcja

14 września 2023

Przerwana akcja poszukiwawcza w KWK Pniówek. Ratownikom na ten moment nie udało się dotrzeć do siódmego górnika. Przygotowanie kolejnej akcji może potrwać miesiąc. 

Przypomnijmy, że od 9 września 2023 roku trwał kolejny etap akcji w KWK Pniówek. Polegał na zbiciu (połączeniu) nowo wydrążonego wyrobiska - pochylnia N-9 (równoległego do ściany N-6) z chodnikiem nadścianowym N-12, w okolicach miejsca, w którym znajdowało się pięciu z siedmiu zaginionych górników.

11 września ratownikom udało się dotrzeć do pięciu górników, którzy pozostali pod ziemią po serii wybuchów metanu, do którego doszło 20 kwietnia 2022 roku. Następnie ruszyli dalej. W środę, 13 września ratownicy dotarli do szóstego zaginionego górnika. 

Przerwana akcja

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, akcja została przerwana. - Kierownik akcji, po konsultacji z poszerzonym zespołem sztabu akcji, podjął decyzję o przerwaniu akcji ratowniczej ze względu na bezpieczeństwo ratowników - informuje spółka.

Ratownicy spenetrowali 185 metrów ściany N-6. Niestety nie udało im się odnaleźć ostatniego górnika. Akcja została przerwana z powodu pogarszających się warunków klimatycznych (wzrost stężenia metanu).

- Kierownictwo kopalni wraca do drugiego zaplanowanego rozwiązania w planie akcji, czyli zatamowania rejonu ściany i wykonania przecinki z pochylni N-9 bezpośrednio do ściany N-6 w miejsce prawdopodobnego przebywania zaginionego górnika. Drążenie przecinki oraz przygotowanie do kolejnej akcji ratowniczej może potrwać około miesiąca - dodaje JSW.

Prawie 1,5 roku akcji w KWK Pniówek

Do tragedii doszło 20 kwietnia 2022 r. o godzinie 0:12 w rejonie ściany N-6 w pokładzie 404/4+405/1 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach. W trakcie urabiania kombajnem odcinka ściany doszło do pierwszego wybuchu metanu.

Niecałe trzy godziny później jeden z zastępów ratowniczych transportował na noszach odnalezionego górnika sekcyjnego, drugi zastęp wchodził do ściany od strony chodnika N-12, a trzeci przemieszczał się chodnikiem N-11 w kierunku ściany w celu udzielenia pomocy górnikowi kombajniście. Wówczas nastąpił drugi wybuch. W rejonie zagrożenia znalazło się siedem osób.

Następnego dnia nastąpił kolejny wybuch. Kierownik akcji w oparciu o opinię zespołu doradców z udziałem specjalistów podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 z sieci wentylacyjnej przy pomocy tam izolacyjnych o konstrukcji przeciwwybuchowej. Akcja ratunkowa została zakończona 2 maja po odizolowaniu rejonu objętego skutkami wybuchu metanu i pożaru trzema tamami o konstrukcji przeciwwybuchowej.

4 lutego 2023 roku wznowiono akcję ratowniczą. Po pół roku udało się dotrzeć do pierwszych zaginionych górników. Po przetransportowaniu odnalezionej piątki na powierzchnię, lekarz niewątpliwie stwierdzi ich zgon.

W tragedii w KWK Pniówek zginęło 9 górników, a zaginęło 7 górników i ratowników górniczych. Do 6 z 7 zaginionych ratownicy dotarli w ostatnich dniach. 

fot. Dawid Lach JSW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.7µg/m3 PM2.5: 13.7µg/m3