Posiedzenie ws. kandydatur na RPO najprawdopodobniej po Wielkanocy

Mid 21319424

Redakcja

21 marca 2021

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się kandydaturami na RPO najprawdopodobniej po świętach wielkanocnych, na posiedzeniu, które odbędzie się przed zaplanowanym na 14-15 kwietnia posiedzeniem Sejmu - powiedział PAP szef komisji Marek Ast.

W piątek minął termin na zgłaszanie w Sejmie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatem PiS jest poseł Bartłomiej Wróblewski; kandydatem KO i PSL - dr hab. nauk prawnych Sławomir Patyra, kandydatem Lewicy - prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się kandydaturami na RPO, gdy do komisji skieruje je pani marszałek Elżbieta Witek. Myślę, że stanie się to najprawdopodobniej dopiero po świętach wielkanocnych, ponieważ posiedzenie Sejmu planowane na 30 marca jest de facto jednodniowe, z głosowaniami

powiedział PAP szef komisji Marek Ast.

Jak poinformował, komisja sprawiedliwości na poniedziałek 29 marca ma już wyznaczone posiedzenie, ale wspólne z Komisją Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Myślę więc, że posiedzenie komisji sprawiedliwości ws. kandydatur na RPO realne jest po świętach, przed kwietniowym posiedzeniem Sejmu

powiedział Ast.

Na 30 marca zaplanowany jest trzeci dzień posiedzenia Sejmu, które rozpoczęło się w mijającym tygodniu (16-17 marca). Pierwsze kwietniowe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest - zgodnie z harmonogramem na stronie internetowej izby niższej - w dniach 14-15 kwietnia (środa-czwartek).

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

W poniedziałek o swojej decyzji ws. kandydowania na RPO poinformował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Poparcie dla tego kandydata deklaruje, oprócz PiS, również Solidarna Polska; skłania się do tego także część posłów Konfederacji. Politycy innych partii opozycyjnych sprzeciwiają się tej kandydaturze, która ich zdaniem zmierza do całkowitego upolitycznienia instytucji RPO.

W Senacie przeciw kandydaturze Wróblewskiego opowiada się senacka większość, ale senator PSL Jan Filip Libicki pisał na Twitterze, że "skłania się do poparcia posła Wróblewskiego". Później dopowiedział, że przybliżyłaby go do tego deklaracja kandydata PiS o powołaniu - w przypadku powołania go na RPO - zastępcy o innych poglądach.

O tym, że dr hab. nauk prawnych, profesor UMCS Sławomir Patyra będzie kandydatem na RPO Koalicji Polskiej-PSL i KO poinformowali w środę posłowie obu tych ugrupowań. Według nich Polki i Polacy zasługują na RPO w pełni obiektywnego i niezależnego, a taką gwarancję daje osoba Patyry.

W piątek swego kandydata na RPO przedstawiła także Lewicy. Podczas konferencji prasowej w Sejmie liderzy: Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, Wiosny Robert Biedroń i Lewicy Razem Adrian Zandberg oficjalnie poparli kandydaturę Piotra Ikonowicza, prawnika i działacza społecznego zaangażowanego w pomoc najbiedniejszym i bezdomnym.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę RPO Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.1µg/m3 PM2.5: 25.7µg/m3