Poseł z Rybnika i były prezydent w Kijowie. "Odbudowa Ukrainy to także okazja do zleceń dla polskich przedsiębiorstw"

306333949 526203739311504 7115169642900775064 n

Redakcja

14 września, 2022

W dniach 9 - 10 września – Posłowie Maciej Kopiec oraz Marek Rutka wraz z Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim i byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Markiem Siwcem wzięli udział w 17 YES Annual Meeting w Kijowie. Posłowie pojechali tam, jako reprezentanci Parlamentu, ale także zespołu ds. Odbudowy Ukrainy.

W Konferencji Yalta European Strategy, w której posłowie wzięli udział na zaproszenie Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, uczestniczyły osoby dla Ukrainy najważniejsze: Prezydent Wolodymyr Zelenski i Pierwsza Dama Olena Zelenska, Premier Denys Szmyhal, Minister Obrony Oleksij Reznikow, członkowie i członkinie Rady Najwyższej, a także, między innymi: CEO Baykaru Haluk Bayraktar, wybitny historyk Timothy Snyder, Prezydent Łotwy Egils Levits i Ministra Spraw Zagranicznych Niemiec. Polska reprezentowana była także przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

- Pomaganie Ukrainie dziś, ale także w przyszłości, w czym jesteśmy liderami, szczególnie w zakresie pomocy humanitarnej, to polska racja stanu – z wielu względów, politycznych – budowanie sojuszu z Ukrainą w Europie jest bardzo ważne, gospodarczych – nasze gospodarki mogą się wspierać i uzupełniać, po biznesowe, bo odbudowa Ukrainy to także okazja do zleceń dla polskich przedsiębiorstw, nie możemy jej zmarnować. Musimy robić wszystko, żeby więzy, wypracowane podczas wojny, były budujące już po jej zakończeniu, do czego Ukraińcy mają ogromną determinację – komentował poseł Maciej Kopiec.

Wśród poruszanych zagadnień przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych, obok wyrażenia solidarności z Ukrainą, były kwestie bezpieczeństwa i wsparcia ekonomicznego, zarówno aktualnego, jak i tego niezbędnego w odbudowie kraju. Hasłem tegorocznego spotkania było: Ukraine defending all our freedom.

We wtorek w Sejmie RP poseł Maciej Kopiec mówił o pomocy Ukrainie, zarówno humanitarnej, jak i pomocy w zakresie odbudowy zniszczeń dokonanych przez rosyjskiego agresora, natomiast poseł Marek Rutka skupił się na energetyce oraz relacjach z ukraińską Radą Najwyższą.

- Zawieźliśmy już w tym momencie do Ukrainy pomoc, która jest warta blisko milion euro, więc to jest realna pomoc, którą się zajmujemy. To praca, którą wykonujemy na co dzień, natomiast takie spotkania jak konferencja YES, w tak zacnym gronie, pozwalają nam na to, żebyśmy to robili mądrze, żebyśmy doprowadzali te tematy do końca i żebyśmy zawozili te rzeczy w odpowiednie miejsca, w czym oczywiście ogromna rola Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego fundacji, oraz byłego szefa BBN, Ministra Marka Siwca. To, że Armia Ukraińska odnosi kolejne sukcesy, to nie jest powód do tego, żebyśmy choćby na moment odchodzili od wspierania Ukrainy, ponieważ to właśnie wyzwolone obwody potrzebują najwięcej wsparcia z naszej strony – wyjaśnił poseł Maciej Kopiec.

- W tym miejscu warto byłoby wystosować apel, aby rząd Polski, aby pan premier Morawiecki rozpoczął rozmowy ze stroną ukraińską, aby można było z Ukrainy importować gaz. Dzisiejsza sytuacja energetyczna w Ukrainie jest dość stabilna, jeśli chodzi o gaz, ponieważ ze względu na ograniczenia związane z wojną i zmniejszenie jego zużycia Ukraina wydobywa gaz i magazynuje go w podziemnych zbiornikach. W związku z tym są realne przesłanki do tego, aby ten eksport gazu na teren Polski, na teren UE uwolnić i stąd właśnie ten apel do Pana premiera, aby te działania podjął – mówił poseł Marek Rutka.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3