Porcelana Giesche. Od stu lat na stołach w wielu zakątkach świata

Fabrykaporcelanykatowice

Redakcja

10 sierpnia 2022

Porcelana nie wyszła z mody i prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie. Od zawsze kojarzona była z dobrym gustem a dania podawane na zastawie porcelanowej prezentują się bardziej elegancko. Dawniej dostępna była tylko dla zamożnych, będąc wyznacznikiem wysokiej pozycji społecznej, obecnie osiągalna jest na każdą kieszeń. Produkowana na Śląsku porcelana Giesche gości na stołach w wielu zakątkach świata, gdzie urzeka posiadaczy ponadczasowym pięknem

Historia Porcelany Giesche sięga trzeciego dziesięciolecia XX wieku. W 1922 roku w obecnej dzielnicy Katowic-Szopienicach bracia Ryszard i Józef Czuday założyli niewielką, pierwszą na Górnym Śląsku,  fabrykę porcelany, która nosiła nazwę "Elektro-PorcelanaCzudaywerke". Zajmowała się ona wówczas głównie produkcją porcelany technicznej. Po kilku latach większość udziałów spółki wykupili spadkobiercy rodziny Giesche i wtedy też w roku 1925 po raz pierwszy w szyldzie zakładu pojawia się nazwa „Giesche”. 

Dyrektorem spółki został Ryszard Czuday, który zajął się budową nowej fabryki oraz adaptacją budynków na zakupionym terenie po byłej wytwórni pasz w Bogucicach. Udziałowcami spółki w tym okresie byli bracia Czuday (49%) i Giesche SA (51%).

Rok później nowym udziałowcem zostaje amerykański koncern Harrimana. Zasilił on kapitał spółki przeznaczając go głownie na unowocześnienie i rozbudowę fabryki. Wprowadzono wówczas sporo zmian organizacyjnych w efekcie których, dyrektor Ryszard Czuday odszedł z firmy i założył własną fabrykę porcelany na terenie dawnej huty cynku w Bykowinie. W następstwie tego odejścia nazwę wytwórni w Bogucicach skrócono  o człon „Czuday" i od tej pory brzmiała: "Giesche" Fabryka Porcelany SA.  Nowo utworzona fabryka przejęła produkcję porcelany elektrotechnicznej od innych polskich zakładów, w których strajkowały załogi a od 1935 roku produkowano w niej także  serwisy dla polskich ambasad  i jednostek wojskowych oraz wytwarzano figurki.

porcelana Giesche

Podczas  II wojny światowej wytwórnia przeszła pod zarząd niemiecki i kontynuowała produkcję, aż  do 1945 roku, kiedy to z powodu działań wojennych zakład unieruchomiono. Po zakończeniu wojny wznowiono produkcję i upaństwowiono fabrykę.  Przedwojennej sygnatury "Giesche" używano do 1952 roku.

Później fabryka zmieniła nazwę na Zakłady Porcelany Bogucice. W tym okresie zmieniono modele, fasony, rysunki techniczne i modelarskie zastępując je nowymi a wyroby sygnowane były nazwą "Porcelana Bogucice".

W związku z problemami finansowymi w 1994 roku zamknięto fabrykę  i w ramach prywatyzacji wykupiła ją Spółka „Porcelana Śląska”. Po przeprowadzeniu generalnego remontu i przede wszystkim wymianie pieców wznowiono produkcję. Do momentu ogłoszenia upadłości w roku 2009, wytwórnia produkowała pod nazwą "Porcelana Śląska".

W 2012  roku  kompleks zyskał  nowego  właściciela  i  opiekuna w postaci  Fundacji  Giesche,  która do dzisiaj  tworzy  w  tym  miejscu Park PrzemysłowoTechnologiczny Porcelana Śląska Park. To wielozadaniowy obiekt, który skupia przedstawicieli różnych branż, biura mają tutaj polskie i międzynarodowe firmy.

Fabryka stała się również miejscem spotkań i licznych wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tutaj koncerty, widowiska teatralne i spektakle, targi i festiwale. Jest też atrakcyjną przestrzenią dla eventów, wystaw, pokazów mody, plenerów fotograficznych czy konferencji. Wykorzystywana jest do rejestracji programów telewizyjnych i międzynarodowych produkcji filmowych.

porcelana Giesche

Na jej terenie znajdują się sklepy z wyposażeniem wnętrz, restauracja, klub muzyczny, klub fitness, butki, kliniki medyczne oraz strefa kreatywności dla dzieci.  Sercem fabryki  wciąż  jest  piec, w  którym  wypala  się porcelanę sygnowaną znakiem „Porcelana Bogucice” oraz serie kolekcjonerskie ze znakiem „Giesche”.

 

fot. Fabryka Pocelany/Fundacja Giesche 

powiązane artykuły:

Kapsula2
Lokalne 13 sierpnia 2022

Trwają obchody 10-lecia Fundacji Giesche, zarządcy Fabryki Porcelany w Katowicach, dlatego na tereni

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3