Polska przekazała Ukrainie pierwsze czołgi Leopard

52708367776 8ef7d3ddad k

Redakcja

25 lutego, 2023

Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny udał się z wizytą do Kijowa. Nie było to jednak tylko symboliczne spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Szef polskiego rządu ogłosił przekazanie pierwszych czołgów Ukrainie. 

W styczniu bieżącego roku we Lwowie prezydent Polski Andrzej Duda zapowiedział przekazanie czołgów dla Ukrainy.  - Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa – zapowiedział Andrzej Duda.

Leopardy to jedne z najnowocześniejszych maszyn tego typu na świecie. 24 lutego w pierwszą rocznice rosyjskiej agresji w pełnej skali premier Mateusz Morawiecki odwiedził Kijów. Spotkał się z prezydentem i premierem Ukrainy.

– Polska i Europa stoją za wami murem. Cały Zachód, cały wolny świat stoją za wami murem. Będziemy wspierać Ukrainę, aż do pozytywnego zakończenia tej wojny, aż do zwycięstwa nad Rosją – podkreślił szef polskiego rządu.

Morawiecki i prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdzili, że Polska przekazała już pierwsze czołgi Leopard. Chwalił ukraińskich żołnierzy za to, że bardzo szybko uczą się obsługi nowoczesnego sprzętu wojskowego.

Chcę, jako pierwsze europejskie państwo, symboliczne przekazać tobie cztery pierwsze polskie Leopardy 2 A4powiedział na konferencji prasowej w Kijowie Mateusz Morawiecki.

– Przyjdzie też taki dzień, że Ukraina będzie częścią Unii Europejskiej i - wierzę w to głęboko - że także częścią NATO. Przyjdzie też taki dzień, w którym zamiast się bić, będziemy odbudowywać Europę na nowo - w szczególności Ukrainę – dodał premier Polski. 

fot. Krystian Maj/KPRP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 46.1µg/m3 PM2.5: 36.8µg/m3