Sytuacja epidemiczna w Polskiej Grupie Górniczej ulega radykalnej poprawie – przekazała w czwartek spółka. Do czwartku wyzdrowiało 78 proc. zakażonych pracowników, na status ozdrowieńca oczekuje jeszcze 415 górników. PGG ma kontynuować badania przesiewowe.
Dodał, że skala badań przesiewowych w PGG jest w zakładach przemysłowych "niespotykana na skalę europejską". Wśród pracowników kopalń PGG od 7 maja, gdy rozpoczęło się masowe testowanie górników, przebadano 50 053 wymazów. W pierwszej turze badań wykonano 20 331 testów, a ponowne badania (wykluczające infekcję przed powrotem do pracy) objęły 21 834 pracowników.
Głogowski podał, że w testach przesiewowych wynik pozytywny laboratoria oznaczyły u 1229 osób, a razem z 633 przypadkami stwierdzonymi przez sanepid zakażenie koronawirusem wykryto w sumie u 1862 zatrudnionych w PGG. „To mniej niż 2 proc. wszystkich zatrudnionych w spółce” – zaakcentował rzecznik.
Jak dodał, bez jakichkolwiek objawów Covid-19 infekcję przechodzi 98-99 proc. pracowników. Do szpitali lekarze skierowali 1,65 proc. zainfekowanych górników. W czwartek w przymusowym odosobnieniu na kwarantannie przebywało jeszcze 503 pracowników.
„Przygotowany i wdrożony przez spółkę system zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii jest skuteczny i przynosi efekty” – ocenił cytowany przez Głogowskiego prezes PGG Tomasz Rogala. „Z myślą o priorytecie, jakim jest ochrona pracowników przed epidemią i bezpieczne wznowienie produkcji, spółka zamierza przygotować się na kontynuację masowych testów przesiewowych pracowników” – zadeklarował.
Czytaj także: Pracownik Urzędu Miasta Katowice zakażony koronawirusem!
Dlatego zarząd PGG zdecydował o sfinansowaniu zakup specjalistycznego sprzętu analitycznego. Spółka umożliwi w ten sposób utworzenie nowoczesnego laboratorium diagnostycznego SARS-CoV-2 przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Będzie ono mogło wykonać do 2 tys. badań na dobę, zatem przetestowanie załogi jednej kopalni zajmie nie więcej niż dwa dni.
Ponadto spółka zapewnia, że w jej zakładach górniczych bez przerwy stosuje się zaostrzone rygory bezpieczeństwa epidemiologicznego, środki ochrony przed zakażeniem, a także system komunikacji z pracownikami m.in. z wykorzystaniem sms-ów. (PAP)
Foto: PGG