Policjanci z Raciborza oddali krew dla potrzebujących

55 815237

Redakcja

26 maja 2024

Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Stowarzyszenie HDK w Rydułtowach zorganizowali na terenie Komendy w Raciborzu akcję krwiodawstwa. 

W piątek na terenie Komedy Powiatowej Policji w Raciborzu została zorganizowana akcja poboru krwi. Policjanci na czele z komendantem podinsp. Markiem Ryszką i przewodniczącym Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Raciborzu asp. szt. Marcinem Sobeczko, ufundowali też dla dawców dodatkowy poczęstunek oraz opaski odblaskowe.

Szczególnie w okresie letnim, kiedy dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń, krew jest wyjątkowo potrzebna. W szpitalach brakuje życiodajnego płynu, bo w tym okresie znacznie spada liczba dawców. Oddając krew, dzielisz się sobą i możesz w ten sposób uratować komuś życie! To nic nie kosztuje. Krew trafia do szerokiej grupy odbiorców, m.in. rannych w wypadkach, osób przewlekle chorych, kobiet w ciąży oraz dzieci.
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut.

55 815231

powiązane artykuły:

44 641076
Lokalne 29 grudnia 2020

Nominowani przez zaprzyjaźnioną jednostkę z Mysłowic gliwiccy policjanci podjęli wyzwanie „Oddaj kre

37 638927
Lokalne 10 grudnia 2020

W ramach kampanii „Nasza Krew, Nasza Ojczyzna” mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.1µg/m3