Policja pilnuje domu sióstr zakonnych. Indyjski wariant koronawirusa w Katowicach?

IMG 20210428 161338
Kastelik

Szymon Kastelik

28 kwietnia 2021

Policja pilnuje wejścia do domu Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach. Powód? Jak donosi Wyborcza.pl wystąpiło podejrzenie zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa.

Dom Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach znajduje się przy ul. Krasińskiego. Siostry od kilkudziesięciu lat pomagają osobom bezdomnym. Z powodu swojej misji są narażone w czasie pandemii na Sars-CoV-2. Jak informuje Wyborcza.pl, u zakonnic wykryto wirusa. Co gorsza, podejrzewa się, że może być to wariant indyjski.

Czekamy na wyniki tych badań, dopiero po ich uzyskaniu będziemy mieli pewność, czy to wariant indyjski, czy nie - mówi w rozmowie z Wyborczą szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, lek. Grzegorz Hudzik.

WIĘCEJ TUTAJ

Czym charakteryzuje się indyjski wariant wirusa? Jak opisuje lekarz Bartosz Fiałek, ten szczególny rodzaj Sars-CoV-2 wykryty został w październiku 2020 w Indiach, gdzie aktualnie epidemia zbiera straszliwe żniwo. 

Najistotniejsze mutacje (w obrębie białka S), które zawiera, to:

-  L452R (zamiana leucyny na argininę w pozycji 452.) obserwowana w tzw. kalifornijskim wariancie, która poprawia o ok. 20 proc. transmisję tego wariantu w porównaniu do oryginalnego koronawirusa SARS-2.

- E484Q (zamiana kwasu glutaminowego na glutaminę w pozycji 484.) to zmodyfikowana wersja mutacji w tej samej pozycji (E484K, która występuje w B.1.351, czyli tzw. południowoafrykańskim wariancie SARS-CoV-2 i odpowiada za ucieczkę spod odpowiedzi immunologicznej); badania mówią o tym, że mutacje zlokalizowane w pozycjach 484. oraz 494. mogą być odpowiedzialne za pogorszenie naturalnej oraz sztucznej odpowiedzi odpornościowej.

- P681R (zamiana proliny na argininę w pozycji 681.), która może charakteryzować się zwiększoną zakaźnością (zakaża większą liczbę ludzkich komórek) - informuje lek. Bartosz Fiałek.

Pierwszy przypadek zakażenia tym wariantem w Polsce odnotowano 25 kwietnia. Przypomnijmy, że po pojawieniu się innego wariantu (brytyjskiego) w naszym kraju, wybuchła tzw. trzecia fala epidemii.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.8µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3