Policja ostrzega! Przestępcy podszywają się pod funkcjonariuszy CBZC

Cyberprzestępczość

Redakcja

4 kwietnia 2024

Policja otrzymuje sygnały, że oszuści, dzwoniąc z numerów należących do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zaczynających się prefiksem 47, wyłudzają pieniądze od pokrzywdzonych lub nakłaniają do określonego zachowania np. przekazania informacji czy zainstalowania szkodliwej aplikacji.

Przestępcy, podszywając się pod policjantów CBZC informują rozmówców, że ich pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone. Mając w posiadaniu dane pochodzące z wycieków, potrafią uwiarygadniać swój przekaz informacjami o nas m.in. imię i nazwisko czy znajomość naszego adresu email.

Bądźcie ostrożni, nie przekazujcie obcym pieniędzy oraz informacji o sobie. Pamiętajcie, że oszuści mogą posługiwać się również innymi legendami. Każdą podejrzaną rozmowę telefoniczną należy jak najszybciej zakończyć.

Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy różnych służb lub proponującymi świadczenie usług finansowych, lub bankowych. Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Nie należy ulegać namowom rozmówcy z prośbą o wykonywanie żadnych przelewów, czy podawanie kodów do autoryzacji przelewów bankowych.

powiązane artykuły:

Fałszywe konto zus
Wiadomości 16 lutego 2024

Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mając

Oszustwo 800
Lifestyle 23 stycznia 2024

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy otrzymali na swój adres

35 708726
Wiadomości 31 maja 2022

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji, wspólnie z mundu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3