Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z psami

Pexels brixiv 3582600

Redakcja

8 października, 2022

Kiedy napotkamy je będące bez nadzoru właścicieli, pamiętajmy o zachowaniu czujności, ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Mimo tego, że psy są postrzegane za najlepszych zwierzęcych przyjaciół człowieka, pewne sytuacje mogą wywołać ich agresywne zachowanie w stosunku do ludzi lub innych zwierząt. Pies, kiedy wyczuje zagrożenie może zareagować agresywnie, broniąc swojego właściciela lub terytorium. Policja apeluje o zachowanie ostrożności w kontaktach z tymi zwierzętami i przestrzeganie następujących zasad:

  • nie wchodźmy na prywatny teren, który jest pilnowany przez psa,
  •  nie głaszczmy psów bez wiedzy i zgody jego właściciela,
  • nie drażnijmy psów, nawet jeśli te są za ogrodzeniem,
  • nie wkładajmy rąk przez ogrodzenie, jeśli za nim znajduje się pies.

Co zrobić, jeśli zauważymy bezpańskiego psa, który może nas zaatakować i który nie znajduje się pod opieką właściciela? Przede wszystkim nie uciekajmy, nie patrzmy zwierzęciu w oczy i nie róbmy nerwowych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa. Jeżeli pies chce nas ugryźć zasłońmy się elementami odzieży (kurtką, bluzą), plecakiem, torebką lub siatką z zakupami. Jeśli pies nas przewróci zasłońmy szyję i głowę rękami, zwińmy się w kłębek. W przypadku pogryzienia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i powiadomić Policję.

Przypadki bezdomnych wałęsających się psów należy zgłaszać do organu gminy. Na terenach miejskich bezdomne psy można przez całą dobę zgłaszać do straży miejskiej. Wałęsającego się czworonoga można także telefonicznie zgłosić Policji.  

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.4µg/m3 PM2.5: 30.5µg/m3