Polaczek o sytuacji w Rudzie Śląskiej: Jest to najważniejsze miasto w Polsce z wydobyciem węgla

Jpolaczek
Kastelik

Szymon Kastelik

5 lipca 2022

16 czerwca zmarła śp. Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. Na wrzesień zaplanowano wybory, w których wyłoniony zostanie jej następca. Jerzy Polaczek ocenił, kto powinien przejąć tę funkcję.

W Rudzie Śląskiej premier Mateusza Morawiecki powołał komisarza, który do czasu wyboru nowego prezydenta miasta będzie zarządzał Rudą Śląską. Został nim Jacek Morek. Ponadto wiemy, że wybory uzupełniające przewidziano na 11 września. Jest to ostatni możliwy termin i jedyny możliwy, który pozwala na przeprowadzenie sprawiedliwej kampanii wyborczej oraz udział wszystkich chętnych w głosowaniu.

O sytuację w Rudzie Śląskiej zapytaliśmy posła Jerzego Polaczka, który w ubiegłym tygodniu został mianowany przez Jarosława Kaczyńskiego pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w nowym okręgu, który obejmuje m,in. właśnie Rudę Śląską.

- Ruda Śląska skupia jak w soczewce kwintesencję transformacji przemysłowej Górnego Śląskiego. Trzeba zachować potencjał kopalń węgla kamiennego. Jest to najważniejsze miasto w Polsce dzisiaj z wydobyciem węgla w sytuacji nadzwyczajnego zdarzenia jaką jest napaść Rosji na Ukrainę. To też perspektywa lokowania nowych inwestycji w tych mieście - ocenił Jerzy Polaczek.

Poseł PiS-u stwierdził, że decyzja co do startu kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość zapadną niebawem. Według niego w wyborach powinien wystartować inny poseł PiS-u, Marek Wesoły. - Jest to dobra, kompetentna i integralnie związana z miastem postać polityka, który uniósłby ciężar sprawowania mandatu prezydenta miasta, jeżeli podejmie się startu, a gorąco go do tego namawiam - stwierdził poseł Polaczek.

Wesoły wielokrotnie powtarzał, że myśli o ponownym udziale w wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej. Próbował już w 2018 roku, ale wówczas przegrał w drugiej turze z śp. Grażyną Dziedzic. Różne środowiska samorządowe apelują, żeby wszystkie opcje polityczne porozumiały się w sprawie wyborów i wystawiły wspólnego kandydata. Jednak nie wydaje się to zbyt realne. Swoją chęć do startu wygłosił już (w rozmowie z naszym portalem) Krzysztof Mejer, ale podkreślił, że na podjęcie decyzji przyjdzie jeszcze czas. Mówi się również o tym, że w wyborach może wystartować również inny z zastępców zmarłej pani prezydent, Michał Pierończyk.

W samym PiS-e może nie dojść do porozumienia w tej sprawie, ponieważ w tym przypadku mówi się nawet o kilku chętnych do walki o fotel prezydenta Rudy Śląskiej. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.5µg/m3 PM2.5: 10.9µg/m3