Podwyżki cen węgla w sklepie PGG! Nawet o 400 złotych

Pgg

Redakcja

16 sierpnia, 2022

Polska Grupa Górnicza podniosła ceny węgla w swoim oficjalnym sklepie internetowym. Za tonę ekogroszku zapłacimy nawet 400 złotych więcej.

Stało się to, przed czym ostrzegali związkowcy i eksperci. Węgiel w oficjalnym sklepie Polskiej Grupy Górniczej podrożał nawet o 400 złotych. PGG nazywa to "ujednoliceniem cen". Tłumaczy się  drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 roku.

- Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej. Spółka poniesie też istotnie zwiększone wydatki na działania inwestycyjne nieodzowne dla zwiększania produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. PGG S.A. wyda na inwestycje o ponad 1,12 mld zł więcej niż rok wcześniej - czytamy w oświadczeniu PGG.

Wcześniej za ekogroszek luzem mogliśmy zapłacić niecałe 900 złotych za tonę. Teraz cena za ekogroszek Pieklorz i Karlik wynosi 1220 złotych za tonę. Węgiel na palecie jest droższy o 200 złotych.

- Do tej pory te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych kopalniach różne ceny. Po zmianie, średnia cena węgla opałowego w PGG S.A. wyniesie około 1,2 tys. zł za tonę (w porównaniu do około tysiąca złotych dotychczas). Nadal ceny węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A. będą jednymi z najniższych na rynku - dodaje PGG.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.2µg/m3 PM2.5: 13.7µg/m3