Podsumowanie wakacji nad wodą

1 392661

Redakcja

4 września, 2022

Przez całe wakacje Policja, WOPR i Straż Miejska razem patrolowały zbiorniki wodne w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających. Niestety i w tym roku doszło do 168 utonięć. Niestety to więcej niż w zeszłe wakacje.

W te wakacje zorganizowano ponad 5.600 patroli wodnych Policji, w których pełniło służbę blisko 10.000 policjantów.  Pomimo tak dużego zaangażowania sił i środków policyjnych oraz innych podmiotów nie jest możliwe, aby objąć nadzorem wszystkie akweny. W okresie wakacji na terenie kraju odnotowano 168 utonięć osób,  tj. o 1 osobę więcej niż w sezonie wakacyjnym 2021 roku i o 42 mniej niż w roku 2020.

Jak informuje policja, najczęściej do wypadków utonięć dochodziło w: jeziorach (57), rzekach (35) stawach (22). W morzu odnotowano 7 utonięć osób. Przyczyną niestety znowu było przecenienie swoich umiejętności, brak ostrożności i respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem.

Najczęściej do wypadków utonięć osób dochodziło w weekendy (72 osoby), a jeśli brać pod uwagę pory dnia to były to popołudnia i wieczory (87 osób). Alkohol był bezpośrednia przyczyną utonięć aż 24 osób. Najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć stanowili mężczyźni (145). Pozostałe przypadki utonięć to kobiety - 13 oraz dziesięcioro dzieci.

W czasie wakacji policjanci przeprowadzali spotkania także dla osób z Ukrainy przebywających w Polsce na temat zasad bezpieczeństwa i numerów alarmowych. Ponadto, oznakowywali miejsca niebezpieczne.  Na potrzeby działań przygotowywano materiały w języku polskim i ukraińskim w postaci informatorów o bezpieczeństwie nad wodą.  

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.9µg/m3