Podpisano umowę na remont budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Bytomiu

DJI 0325

Redakcja

10 lipca, 2022

Zabytkowa willa przy ul. Olejniczka 22, w której mieści się Urząd Stanu Cywilnego w Bytomiu będzie modernizowana. Inwestycja realizowana jest w ramach dofinansowania ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a jej koszt to ponad pół miliona złotych. W pierwszej kolejności wymienione zostaną okna oraz centralne ogrzewanie.

Zabytkowa siedziba Urzędu Stanu Cywilnego to obiekt nieremontowany od wielu lat, co widać gołym okiem. Widać to także w rachunkach za utrzymanie budynku. Dzięki projektowi modernizacji energetycznej ograniczymy straty ciepła, zaoszczędzimy na energii, ale przede wszystkim podwyższymy komfort pracy i obsługi klientów urzędu”

mówi prezydent Mariusz Wołosz. 

Remont przy ul. Olejniczka prowadzony pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, podzielony został na dwa etapy. W pierwszym przewidziano termomodernizację stropu, modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz wymianę okien oraz oświetlenia na energooszczędne.

Zabytkowe okna

Zakres prac obejmuje wymianę skrzydeł wewnętrznych okien skrzynkowych na okna drewniane zespolone. Tak poważna ingerencja w zabytkową tkankę wymaga spełnienia warunków konserwatorskich. Jednym z nich jest konieczność zachowania ich pierwotnego wyglądu.

W ramach projektu wykonana i zamontowana zostanie także tablica informacyjna przybliżająca dzieje tego niezwykłego budynku. Dofinansowanie w wysokości 85% wyniosło ponad 463 tys. zł. Inwestycja powinna się zakończyć do 7 grudnia.

Remont i klienci

Na czas realizacji robót budowlanych budynek USC nie zostanie wyłączony z użytkowania.

Roboty będą prowadzone z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa, a o wszelkich zmianach w funkcjonowaniu urzędu będziemy na bieżąco informować mieszkańców Bytomia”

mówi Mirosław Luks, Sekretarz Miasta.

Drugi etap - elewacja i wnętrza

W dalszej perspektywie rozważana jest możliwość przeprowadzenia kolejnych prac modernizacyjnych. W fazie przygotowania jest dokumentacja projektowa  obejmująca  w swym zakresie między innymi: remont elewacji, schodów, malowanie pomieszczeń, a także renowację zdobień sufitów.

Warto zaznaczyć, że  w ramach pozyskanego dofinansowania modernizacji energetycznej poddany zostanie także budynek sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2.

Usc male

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3