Podpisano umowę dotyczącą budowy Kssenon - Akcelerator biznesowy w Żorach

270952389 4828225437215666 5058106632762693348 n

Redakcja

29 grudnia, 2021

Akcelerator będzie oferował małym firmom powierzchnię w halach i inną infrastrukturę wraz z potrzebnymi im usługami. Projekt zakłada budowę kompleksu czterech hal na terenie strefy. Każdy z zaprojektowanych budynków ma składać się z ośmiu modularnych boksów przemysłowych z uzupełniającą częścią o charakterze pozaprzemysłowym.

Jest to projekt, który idealnie wpisuje się w strategię transformacji regionu. Cieszę się, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest tak mocno zaangażowana w jego realizację, bowiem stanowi to duże wsparcie dla sektora mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które są głównym krwiobiegiem regionalnej gospodarki. Projekt ten ma kolosalne znaczenie dla subregionu zachodniego. Będzie impulsem do tworzenia nowych miejsc pracy. Warto zaznaczyć, że KSSENON zyskał ogromną akceptację Komisji Europejskiej 

- przypomina marszałek Jakub Chełstowski

- W tej chwili jest to najważniejszy projekt Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dotąd byliśmy pośrednikiem, bardziej zajmowaliśmy się obsługą inwestycji. Dziś wkraczamy na ścieżkę nowego modelu biznesowego - sami budujemy, sami będziemy pomagać małym i średnim przedsiębiorstwom, dawać nowe miejsca pracy – podkreśla prezes KSSE, Janusz Michałek.

Inwestycja kosztować będzie 77 mln złotych brutto, z czego 40 mln pochodzi z funduszy unijnych zarządzanych przez samorząd województwa.

- KSSENON to ogromna szansa dla sektora MŚP. Takiego miejsca w województwie jeszcze nie było. Takich miejsc powinny w regionie być jak najwięcej. Dziś materializuje się nasza praca, realizowana się w trudnym otoczeniu covidowym. To jeden z pierwszych kluczowych projektów realizowanych za ponad 40 mln zł z RPO, który pomoże rozwijać biznes na tym terenie – przekonuje wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Łączna powierzchnia akceleratora wyniesie 17 tys. m kw. Obiekty budowane będą głównie przy użyciu elementów prefabrykowanych. Konstrukcja składać się będzie z ponad 100 podciągów sprężonych i 200 prefabrykowanych słupów. Na terenie KSSENON-u siedziby będą miały nie tylko firmy, ale także poczta, delegatura ZUS, a nawet przedszkole. Wykonawcą inwestycji będzie firma Budimex.

- Dzięki tej inwestycji jastrzębsko-żorska strefa ekonomiczna będzie liderem w tej części regionu. To ogromna szansa na dynamiczny rozwój – podsumowuje Kazimierz Dajka, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Żorach.

źródło: Śląskie. Pozytywna Energia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3