Pociągi Kolei Śląskich stwarzają zagrożenie? "Skrajna niedorzeczność" komentuje rzecznik prasowy

koleje śląskie
Kastelik

Szymon Kastelik

26 października, 2023

Rzecznik prasowy Kolei Śląskich nazywa publikację o niesprawnych pociągach Kolei Śląskich "nieśmiesznym żartem". Z całą pewnością stwierdza, że przewoźnik regionalny "nie wypuszcza" na tory pojazdów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu podróżnym. 

Przemysław Taranek na portalu Radio Zet opublikował materiał, w którym kilku maszynistów (nie podano ich danych) uważa, że ponad połowa taboru Kolei Śląskich powinna zostać wycofana z eksploatacji. Oskarżają przewoźnika za wypuszczanie na trasy zestawów, które zagrażają bezpieczeństwu.

W materiale Radia Zet wymieniane są m.in. niesprawne systemy hamulca, przecieki, niesprawne reflektory czołowe pociągów, uszkodzony system otwierania i zamykania drzwi. Według rozmówców Radia Zeta, w ciągu 4 lat zgłoszono ponad 20 tysięcy różnych usterek i awarii. Władze spółki miały stwierdzić, że Kolei Śląskich nie stać na usunięcie wszystkich problemów.

„Skrajna niedorzeczność”

Rzecznik Kolei Śląskich, Maciej Zaremba bez chwili zawahania stwierdza, że przedstawione doniesienia nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

- Garstka osób stworzyła źle pojęty dowcip, czy jakąś prowokację, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - mówi wprost rzecznik KŚ.

Twierdzi, że pociągi tak jak inne pojazdy lub przedmioty, też mają swoje usterki. Ale są one na bieżąco naprawiane i Koleje Śląskie nie „wypuszcza” niesprawnych maszyn, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

- Pokazać awarię w hali ,gdzie jest usuwana, to nie jest żadna filozofia (…) Jeśli jest pokazane, że coś nie działa, to ma prawo nie działać. Prawo zużywania się sprzętu. Ale bezprawne byłoby wypuszczenie czegoś niesprawnego na tory. I taka sytuacja nigdy nie miała miejsca w Kolejach Śląskich - reaguje Zaremba, kiedy mówi o opublikowanych materiałach wideo.

- Przewozimy ludzi tylko i wyłącznie, gdy nasze pociągi są sprawne, zgodne z bardzo wyśrubowanymi normami (...) Podróż przebiega z zachowaniem pełnych reguł bezpieczeństwa. Bo nikt z nas nie jest niepoważny, żeby ryzykować swoją wolność i bezpieczeństwo podróżnych - dodaje rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Przedstawiciel Kolei Śląskich podkreśla, że nigdy nie doszło do żadnego zdarzenia z winy pociągu Kolei Śląskich. Podkreśla, że według doniesień o tysiącach usterek też nie jest prawdą. Zaremba zachęca podróżnych Kolei Śląskich, żeby przypomnieli sobie, czy kiedykolwiek pociąg miał problemy np. z hamowaniem.

fot. Koleje Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 31.2µg/m3