Pochodząca z Dąbrowy Górniczej pisarka w gronie finalistów literackiej nagrody „Nike”

Grewqsdf

Redakcja

7 września 2022

Pochodząca z Dąbrowy Górniczej pisarka Anna Cieplak znalazła się w gronie siedmiorga finalistów literackiej nagrody „Nike”. Zwycięzcę poznamy 2 października. Swojego faworyta wskażą także czytelnicy.

Anna Cieplak nominację otrzymała za książkę „Rozpływaj się”. To mocna, wyrazista i aktualna powieść o Polsce w Unii Europejskiej i osieroconym pokoleniu – młodych osobach, zmuszonych dorastać bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na Zachód.

 – Moja nowa powieść to próba przyjrzenia się jak historie z dzieciństwa i dorastania przekładają się na postawy osób dorosłych i ich sytuacje. Opowiadam o tym z kilku różnych perspektyw, mieszam wątki realistyczne z perspektywą dziecięcą i sprawdzam, co z tego zostaje. Poza tym rozpływanie się to stan niepewności, której doświadczamy w tej chwili wszyscy. Stanowi moim zdaniem dobrą metaforę czasu. Czytelniczki i czytelnicy z Zagłębia odnajdą w tej książce wiele znanych sobie miejsc. Akcja dzieje się m. in na pustyni Błędowskiej, w Superjednostce czy Parku Śląskim – mówiła przed rokiem Anna Cieplak.

W tym roku nagroda Nike przyznana zostanie po raz 26. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nominowanych zostało 20 autorów, m.in. Andrzej Stasiuk, Artur Domosławski i Tymon Tymański. O zwycięstwo ubiegały się powieści, tomiki poetyckie, reportaże, eseje, biografie i tom wspomnień.

Finalistami, obok Anny Cieplak, są Artur Domosławski („Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”), Jerzy Jarniewicz („Mondo cane”), Joanna Ostrowska („Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”), Edward Pasewicz („Pulverkopf”), Maciej Płaza („Golem”), Kacper Pobłocki („Chamstwo”).

Laureata jurorzy wyłonią w pierwszą niedzielę października, w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

W zeszłym roku Nike otrzymał Zbigniew Rokita za reporterską książkę o Śląsku i śląskości „Kajś”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk.

Nike Czytelników

Wybór najlepszej książki to nie tylko domena konkursowej kapituły.

Głównemu konkursowi towarzyszy głosowanie czytelników. Oprócz wskazania swojego faworyta, dodatkowo można pokusić się o recenzję wybranej pozycji.

Autor najlepszej recenzji otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł. Głosowanie trwa do 25 września. Zwycięzca Nike Czytelników zostanie ogłoszony 1 października.

Przed rokiem z największym uznaniem czytelników spotkała się książka „Kajś” Zbigniewa Rokity. Tym samym ich gusta okazały się zbieżne z ocenami jury głównego konkursu.

 

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3