Po raz drugi rywalizowano na biegówkach o Puchar Wisły

Dekoracje najstarszej i najstarszego uczestnika Wsrod dekorujacych Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk burmistrz Tomasz Bujok i przewodniczacy Rady Miasta Wisla Janusz Podzorski

Redakcja

1 marca, 2022

II Bieg Narciarski o Puchar Wisły przeszedł do historii. Słoneczna pogoda i bardzo dobre warunki na trasach biegowych na Kubalonce zachęciły do startu w biegu 163 uczestników. Na linii startu wśród dzieci i młodzieży stanęło 83 zawodników, zaś w kategoriach dorosłych wystartowało 80 kobiet i mężczyzn.

W pięknym oknie pogodowym, w zimowej scenerii tras narciarskich na Kubalonce, w niedzielę 27 lutego tworzyła się historia drugiej edycji biegu narciarskiego „O Puchar Wisły. Bardzo wielką radością dla organizatorów była frekwencja zawodników i zawodniczek z Wisły. Bieg był pierwszą imprezą sportową wliczaną w Wiślańską Spartakiadę Dolin, w której punkty zdobywa się już za sam udział w wydarzeniu. A każdej kategorii były więc przyznawane również nagrody dla najszybszej wiślanki i wiślanina.

Najmłodsi uczestnicy walczyli na 100-metrowej pętli wokół stadionu. Pierwsi w tej kategorii na metę dobiegli: Martyna Cholajda z Wodzisławia Śląskiego oraz Xavier Wantulok z Wisły. Xavier był najszybszym spośród mieszkańców Wisły w tej kategorii, zaś wśród dziewczynek najszybszą wiślanką była Hanna Ormańczyk.

Nieco starsze dzieciaki rywalizowały na dystansie 800 metrów, a najlepszymi w tej kategorii okazali się być Lena Wantulok z WSS Wisła, która była też najszybszą wiślanką w tej grupie wiekowej, zaś w kategorii chłopców zwyciężył Nikodem Czepczor z NKS Trójwieś Beskidzka, a najszybszym wiślaninem był Paweł Branc.

Młodzież miała to pokonania pętlę o długości 3000 m o niełatwym profilu, bo trasa ta miała zarówno stromy zjazd jak i ostry podbieg. Najszybciej pokonali ją Zuzanna Kohut oraz Filip Juroszek, oboje z NKS Trójwieś Beskidzka. Najszybszą wiślanką wśród grupy młodzieży była Ewa Ormańczyk, a wśród chłopaków najszybszy czas z Wisły wywalczył Tomasz Cieślar z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.
Rywalizacja w kategoriach OPEN odbywała się na pętlach o długości 3 km. Dystans 6 km wśród pań najszybciej pokonała: Anna Milerska z Nydku (Republika Czeska). Najszybszą wiślanką była Laura Wantulok z WSS Wisła, która zajęła II miejsce. W tej kategorii wystartowała również grupa mieszkanek Wisły, które podjęły się trudnej rywalizacji z zawodniczkami o dużo młodszymi od siebie. Serdecznie gratulujemy odważnej decyzji, woli walki i sportowego zacięcia. Wśród mężczyzn najszybszy na tym dystansie był Artur Baczyński z Marklowic, zaś najszybszy czas z Wisły wywalczył Piotr Palka z WSS Wisła, który stanął na III stopniu podium.

Na dystansie 9 km wśród kobiet najszybsza była Kamila Idziniak z NKS Trójwieś Beskidzka, za nią na metę wbiegła Aleksandra Raszka z WSS Wisła, która jednocześnie była najszybszą wiślanką. Wśród mężczyzn na tym dystansie najszybszy był Jan Łacek z Jaworzynki, zaś nagrodę dla najszybszego wiślanina zgarnął Andrzej Cieślar.

Na najdłuższy dystans 15 km wystartowali sami mężczyźni. Jako pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Wąsowicz z WSS Wisła, który pokonał trasę w 44 minuty. Warto także podkreślić, że na tym dystansie biegło sporo zawodników z Wisły, którzy podjęli duży trud i wysiłek, by pokonać 15 km na niełatwych trasach Kubalonki. Wielkie brawa i gratulacje za podjęcie rękawicy i ukończenie zawodów!

Sportowym komentarzem imprezę okraszali Tadeusz Papierzyński - kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego magistratu oraz Włodzimierz Mołdysz z firmy Xtraining.


Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale wykonane przez firmę Wow Design z Wisły oraz ciepły posiłek i herbatę. Na zwycięzców w każdej kategorii wiekowej dzieci i młodzieży oraz w kategoriach OPEN kobiet i mężczyzn czekały dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora i sponsorów. Dla zwycięzców każdej kategorii przygotowane były oryginalne, drewniane statuetki wykonane specjalnie na tę okazję przez pracownię Malowany Ptak z Wisły. Dzięki sponsorom zawodów w kategoriach OPEN dekorowani byli najlepsi uczestnicy aż do miejsca piątego. W puli nagród znalazły się karnety na wyciąg narciarski Siglany oraz stacje zrzeszone w Wiślańskim Skipassie, a także nagrody rzeczowe i karnety na 5 wyciągów Grupy Pingwina, czyli m.in. na wiślański stok Skolnity.


Ceremonii wręczenia nagród dokonali: burmistrz miasta Tomasz Bujok, przewodniczący rady miasta Janusz Podżorski, przewodniczący Komisji Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu przy radzie miasta Sławomir Wantulok, prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego Andrzej Wąsowicz oraz prezes WSS Wisła Zbigniew Wuwer. W ceremonii wręczenia nagród dorosłym wziął udział również Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk oraz dyrektor COS w Szczyrku Tomasz Laszczak. Swoją obecnością bieg zaszczycili też nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka oraz wójt Istebnej Łucja Michałek.
Zwracając się do uczestników zawodów, burmistrz Tomasz Bujok podkreślał swoja radość i zadowolenie, że w biegu udział wzięła tak liczna grupa mieszkańców Wisły, zarówno tych młodszych, jak i ciut starszych.

A było z kim rywalizować, gdyż na bieg oprócz wiślan, przyjechali zawodnicy m.in. z Trójwsi Beskidzkiej, liczna grupa z Podhala (Nowy Targ, Chochołów, Witów, Dzianisz, Ciche, Ratułów), Skoczowa, Bielska-Białej, Marklowic, Klikuszowej, Wiśniowej, Krakowa, Rybnika, Opola, Gliwic, Częstochowy, a także z Mostów koło Jabłonkowa, Nydku czy Dolnej Łomnej w Republice Czeskiej.

Bieg o Puchar Wisły jest najmłodszym biegiem narciarskim w Polsce, ale z powodzeniem wpisał się w kalendarz imprez polskich amatorów biegówek.

Czule powitanie na mecie biegu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3