IMG 6923

Redakcja

25 kwietnia, 2022

We wtorek 19 kwietnia rozpoczął się w Wiśle drugi plener malarski z udziałem kilkunastu polskich artystów. Wydarzenie ponownie skupia się wokół postaci Jerzego Pilcha i jest preludium do dedykowanego pisarzowi Festiwalu Słowa „Granatowe Góry”, który odbędzie się w Beskidach w pierwszy weekend czerwca.

Tematem pleneru są oczywiście „Granatowe Góry”, a inspiracji artyści będą poszukiwali w twórczości wiślanina Jerzego Pilcha.  

Piękną inicjatywą, która wyszła od organizatorów pleneru, będzie wspólne malowanie obrazu z Wisłą w tle. Do jego powstania artyści zaprosili 15 dzieci z wiślańskich szkół – 10 polskich i 5 ukraińskich.

Swoisty happening odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle w piątek 22 kwietnia. Powstanie dzieło o wymiarach 150 x 220 cm, które docelowo zostanie przekazane na aukcję charytatywną.

Wisła świętuje w tym roku 60-lecie praw miejskich. Ten obraz to piękny prezent dla miasta, a i sama możliwość dla dzieci obcowania z czołowymi artystami i wspólne tworzenie z pewnością będzie czymś niezapomnianym”

cieszy się burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Komisarzem pleneru ponownie jest Alina Sibera, a oprócz niej tworzyć będą Małgorzata Stępniak, Ilona Herc, Aneta Jaźwińska, Judyta Pilarczyk, Marta Węg, Andrzej Kacperek, Stanisław Chomiczewski, Paweł Kotowicz, Marian Danielewicz, Krzysztof Pasztuła, Piotr Pilawa, a także tworzący w Wiśle i Ustroniu: Monika Ślósarczyk, Robert Heczko i rzeźbiarz Artur Szołdra.

Wystawa poplenerowa zaprezentowana zostanie w wiślańskim Muzeum Magicznego Realizmu "Ochorowiczówka" w przeddzień Festiwalu Słowa „Granatowe Góry”, czyli 2 czerwca.

Kiedyś Ochorowiczówka była domem pracy twórczej polskich pozytywistów, dzisiaj znów jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie Wisły. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy i cały festiwal, który mamy zaszczyt współtworzyć”

mówi Sebastian Chachołek, organizator pleneru i kustosz Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”,

 

Gfrewrtgf 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.5µg/m3