Płatne szafki dla uczniów w dąbrowskim liceum

329385441 1592861564566299 5629567220178023342 n
Kastelik

Szymon Kastelik

23 lutego, 2023

W sieci zawrzało po tym, kiedy 10 lutego II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej poinformowało o zamontowaniu nowych szafek dla uczniów. Jest jeden warunek: szafki są płatne. 

Kilkadziesiąt nowych szafek pojawiło się w II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. W nich uczniowie mogą zostawić książki, podręczniki, zeszyty, przybory szkolne oraz stroje na wf. Ale szafki nie są na razie dla wszystkich! Za ich dostępność trzeba zapłacić.

30 zł za rok szkolny to szafka w rozmiarze M (Cena promocyjna z racji trwającego roku szkolnego - standardowa cena to 69 zł / rok szkolny). 89 zł za rok szkolny to szafka w rozmiarze XXL (Cena promocyjna z racji trwającego roku szkolnego - standardowa cena to 179 zł / rok szkolny). Ponadto 25 złotych kaucji za kluczyk do szafki. Szkoła informuje, że w przypadku nauczania zdalnego, zostanie zwrócona rekompensata za okres "nieużywania szafki".

Każdorazowy okres wynajmu szafki szkolnej: 1 września - 30 czerwca, a od 1 czerwca do 15 lipca można na nowo wynająć szafkę przez stronę ich operatora.

Pomysł "abonamentu" na szkolne szafki spotkał się z mieszanym odbiorem. W komentarzach pod postem szkoły oraz na miejskich grupach poświęconych Dąbrowie Górniczej w mediach społecznościowych wybuchłą gorąca dyskusja dotycząca "sprzedaży szafek". Niektórzy proponują (w ramach żartu) wprowadzenie przy szkole płatnego parkingu. Inni wprost krytykują dyrekcję i miasto.

Jak informuje jeden z uczniów tego liceum, płatne szafki spotkały się z akceptacją ze strony uczniów i rodziców. Dodaje, że coraz więcej chętnych chce wynająć taką szafkę. - Cena nie jest duża - komentuje. 

- Niedopuszczalna prawnie jest sytuacja, w której uczniowie/uczennice muszą np. wykupić dostęp do szafek lub kupić szafkę, gdyż jest to jedyna możliwość stworzenia sobie przez osobę uczniowską możliwości pozostawiania w szkole podręczników, szkolnych przyborów czy innych osobistych rzeczy - napisała o sprawie prezes Dopamina Lab, Anna Dęboń.

Płatne szafki szkolne to nie jest nowy pomysł. Takie rozwiązanie przyjęto też w innych szkołach w całej Polsce. 

fot. II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 38.3µg/m3 PM2.5: 29.0µg/m3