"Placówki prowadzone są przez małych, polskich przedsiębiorców". Sieć Żabka zamknięta w niedzielę?

Tomaszow Mazowiecki w wojewodztwie lodzkim Jeden z tomaszowskich sklepow sieci Zabka z nowym logotypem PL EU CC0
Kastelik

Szymon Kastelik

19 lipca 2021

W niedzielę informowaliśmy o nowym pomyśle obozu rządzącego ws. niedziel niehandlowych. PiS wprowadził do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, która ma uderzyć w sklepy omijające aktualnie obowiązujące zakazy.

W niedzielę niehandlową działać mogą tylko: cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, restauracje, kwiaciarnie, sklepy prasowa oraz placówki pocztowe. Z zakazu wyłączone są też małe sklepiki osiedlowe, pod warunkiem, że prowadzone są przez właściciela działającego na własny rachunek i osobiście pracującego w sklepie.

Prawie natychmiast właściciele dużych sieci analizowali możliwość ominięcia zakazów. Jednak nie wszyscy musieli ograniczać swoją działalność. Przykładem jest Żabka. W niedzielnej publikacji zaznaczyliśmy, że "zielonym sklepom" sprzedaż we wszystkie niedziele umożliwia status placówek pocztowych. Otrzymaliśmy stanowisko w tej sprawie od biura prasowego Żabka Polska. Sieć wyraźnie zaznacza, że nie omija zakazu umyślnie, ponieważ jako placówka pocztowa sklepy Żabka zarejestrowane są od 2012 roku - status placówek pocztowych w większości sklepów obowiązuje od 2012 roku, a więc nie jest w żaden sposób związany z wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu. Żabka konsekwentnie rozszerza katalog usług oferowanych swoim klientom, w tym m.in. finansowych czy pocztowych, co jest naturalne dla sieci typu convenience - informuje Żabka Polska.

Żabki mogą być otwarte, ponieważ działają we współpracy z franczyzobiorcami. Każdy z nich działa jako mikroprzedsiębiorstwo, zatem jest też właścicielem swojego sklepu. 

Placówki sieci Żabka prowadzone są przez małych, polskich przedsiębiorców, którzy współtworzą naszą sieć w oparciu o model franczyzowy. Tym samym w ramach sieci działa blisko 6000 mikroprzedsiębiorstw obecnych w całej Polsce. Nasi franczyzobiorcy ze wsparciem Żabki każdego dnia starają się skutecznie konkurować z nowoczesnym handlem wielkopowierzchniowym, wykorzystując swoje najważniejsze atuty: bliskość, dostępność i bezpośrednie relacje franczyzobiorcy z jego lokalnymi klientami - informuje Żabka Polska.

Zwracamy uwagę, że większość sklepów Żabka funkcjonuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. Status placówki pocztowej nie warunkuje zatem możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu, daje on franczyzobiorcom możliwość skorzystania z pomocy pracowników”

żabka polska.

9 lipca właściciel Biedronki podpisał współpracę z Pocztą Polską. Na ten moment w kilkudziesięciu sklepach w całej Polsce klienci mogą odbierać przesyłki. Ma to umożliwić Biedronce normalne funkcjonowanie także w niedziele niehandlowe.

Takie działania spotykają się ze sprzeciwem środowisk związkowych, zwłaszcza Solidarności, która popierała kilka lat temu Prawo i Sprawiedliwość za ten pomysł. Dlatego obóz rządzący próbuje wprowadzić zmiany w prawie. Poseł PiS-u Janusz Śniadek w rozmowie z PAP zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, trafił już do Sejmu.

Projekt zakłada, że sklep będzie mógł sprzedawać w niedzielę handlową, jeżeli jego działalność jako placówka pocztowa będzie przeważać.

Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej - wytłumaczył Śniadek w rozmowie z PAP.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.2µg/m3 PM2.5: 15.5µg/m3