Marszałek Chełstowski zmienia barwy. PiS traci władzę w województwie śląskim. Kawulok odwołany [WIDEO]

IMG 20221121 190201

Redakcja

21 listopada, 2022

Prawo i Sprawiedliwość straciło województwo śląskie! W czwartą rocznicę "zdrady Kałuży", marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski ogłosił, że odchodzi z klubu PiS. Bierze ze sobą radnych Rafała Kandziorę, Alinę Nowak i Marię Materlę. Utworzą klub Tak! Dla Polski! Radni odwołali Jana Kawuloka z funkcji przewodniczącego Sejmiku Śląskiego. 

WIDEO:

To prawdziwe trzęsienie ziemi nie tylko w polityce regionalnej, ale także ogólnokrajowej. Marszałek województwo Jakub Chełstowski, który do tej pory współpracował z Prawem i Sprawiedliwością i został nawet szefem katowickich struktur partyjnych, odchodzi z klubu PiS. Bierze ze sobą 3-4 radnych i tym samym PiS traci władzę w Sejmiku Śląskim. 

- Ta decyzja dojrzewała w nas. Jest nas 5 radnych. Przechodzimy do klubu Tak! Dla Polski. Mam dobre relacje z samorządowcami. Samorząd musi być w rękach ludzi odpowiedzialnych - komentuje Jakub Chełstowski.

W poniedziałek rozpoczęła się L Sesja Sejmiku Śląskiego. Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o odwołanie Jana Kawuloka z PiS z funkcji przewodniczącego. Popiera ich od początku Chełstowski ze swoimi radnymi. Z miejsca dla zarządu województwa opuścili Chełstowskiego wicemarszałkowie: Kałuża, Domogała i Białowąs. Marszałek też wniósł o powołanie wiceprzewodniczącego 

Kawulok robi wszystko, żeby opóźnić głosowanie o swoje odwołanie. Najpierw ogłosił 30 minutową przerwę, potem 2-godzinną, a o 15:00 3-godzinną przerwę. Za każdym razem przy oburzeniu marszałka i opozycji z KO. Chełstowski krzyczał, że Jan Kawulok traci swój autorytet i domagał się od niego, żeby przegłosować wniosek KO. 

AKTUALIZACJA 18;00 

Do Sejmiku Śląskiego przyjechał Arkadiusz Chęciński, członek zarządu Tak! Dla Polski. Jak mówi, cieszy się z decyzji Chełstowskiego. 

Sejmik wznowił obrady. Jan Kawulok zgodził się na zmianę obrządku obrad, żeby najpierw radni wybrali wiceprzewodniczącego Gmitruka oraz potem przegłosować wniosek o odwołanie przewodniczącego Kawuloka. 

AKTUALIZACJA 19:15

Radni głosami Koalicji Obywatelskiej i grupy Jakuba Chełstowskiego wybrali Stanisława Gmitruka na wiceprzewodniczącego Sejmiku. Aktuaknie trwa debata i głosowanie nad odwołaniem Jana Kawuloka. 

AKTUALIZACJA 20:20

Po 9 godzinach obrad Sejmik stosunkiem głosów 25 do 19 odwołał przewodniczącego Jana Kawuloka z PiS. 

IMG 20221121 115838

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3