IMG 20210816 105718
Kastelik

Szymon Kastelik

30 sierpnia, 2021

Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku? Według doniesień Dziennika Gazety Prawne, Prawo i Sprawiedliwość chce przedłużyć kadencję samorządowcom. Dlaczego?

Przypomnijmy, że po wyborach samorządowych w 2018 roku kadencja samorządów została przedłużona o rok: z czterech na pięć lat. Z powodu tej reformy kolejne wybory samorządowe mają odbyć się na jesień 2023 roku. Problem w tym, że w podobnym terminie muszą odbyć się wybory parlamentarne.

Według informacji DGP, Prawo i Sprawiedliwość planuje przygotować specjalną ustawę, która wydłużyłaby kadencję radnym, burmistrzom, prezydentom i wójtom o minimum pół roku. Dlaczego? Jednym z powodów jest organizacja. Partia rządząca obawia się, że przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i samorządowych w podobnym terminie może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Ponadto wyborcy mogliby się pogubić. Z relacji DGP wynika, że na ten pomysł przychylnie patrzy Państwowa Komisja Wyborcza. 

Drugim powodem ma być... po prostu polityka. 

Zmieniony terminarz może sprowokować rozpoznawalnych samorządowców do startu w wyborach parlamentarnych, w tym sensie PiS ryzykuje. Jednocześnie odłożenie lokalnych elekcji o pół roku może się politycznie opłacać. Jak mówi nam jeden z polityków tej partii, opozycja, za którą stoi wielu znanych prezydentów miast, mogłaby uzyskać w głosowaniach samorządowych dobre wyniki. – I wtedy, gdybyśmy nie zmienili kolejności głosowań, z marszu wchodzi w wybory parlamentarne jako umowny zwycięzca, a my jako umowni przegrani. Nie chcielibyśmy tego – dodaje”

czytamy w dzienniku gazeta prawna.

WIĘCEJ TUTAJ.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.6µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3