PiS chce bronić Jana Pawła II. "Wielki Papież Polak"

Jp2

Redakcja

9 marca 2023

Po emisji reportażu "Franciszkańska 3" przez TVN 24 politycy Prawa i Sprawiedliwości wpadli w furię. W mediach społecznościowych, mediach tradycyjnych i Parlamencie krzyczą o ataku na świętego Jana Pawła II. Wspiera ich TVP Info, które mówi wprost, że reportaż TVN-u opiera się na SB-eckich materiałach.

"Franciszkańska 3" reportaż redakcji Czarno na Białym autorstwa Marcina Gutowskiego mogło obejrzeć nawet milion osób. Do tego należy doliczyć subskrybentów TVN 24 w sieci, którzy mieli wcześniejszy dostęp do reportażu.  Materiał skupia się na historiach trzech duchownych: ks. Bolesława Sadusia, ks. Eugeniusza Surgenta oraz ks. Józefa Loranca. Każdy z nich w sposób pośredni lub bezpośredni został oskarżony o molestowanie lub wykorzystanie seksualne małoletnich. Każdy z nich w jakiś sposób był powiązany z Karolem Wojtyłą. Natomiast ks. Surgent pracował m.in. na Żywiecczyźnie, gdzie mówiło się o jego "zapędach".  

Według autora reportażu, świadków i ukazanych materiałów, Wojtyła jeszcze przed wyborem na papieża, miał wiedzieć o ich sprawkach seksualnych, ale nie podjął znaczących działań. W jednym przypadku miało udać się Wojtyle przenieść duchownego do... Austrii. 

"Wielki Polak" ukrywał pedofilów?

Reportaż oczywiście oburzył wielu wiernych Kościoła Katolickiego, duchowieństwo oraz polityków "katolickich". Mateusz Morawiecki zmienił sobie np. zdjęcie w tle w mediach społecznościowych, na którym widzimy Jana Pawła II i jego cytat "Nie lękajcie się". Zacytował również papieża w swoim wpisie - Przyszłość Polski zależy od was! To jest nasza Ojczyzna! To jest nasze być i nasze mieć!

TVP Info ruszyło natychmiast z materiałami, które podważają wiarygodność reportażu pokazanego na antenie TVN 24, natomiast posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Sejmu uchwałę, która broni polskiego papieża. 

Co jest w uchwale broniącej Wojtyły?

Jak czytamy w projekcie uchwały PiS: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak - św. Jan Paweł II.

Posłowie partii rządzącej dodali, że TVN posłużył się materiałami, z których nie skorzystali nawet komuniści. Kilkukrotnie podkreślają w uchwale, że Jan Paweł II był wielkim człowiekiem, który walczył nie tylko o Polskę, ale o cały świat. Dla PiS jest on nie tylko świętym, ale też symbolem odzyskania niezależności i pokonania rosyjskiej niewoli.

- Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale dla całej klasy politycznej, w czasach gdy rodziła się nasza demokracja. Polacy i ich demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą na to, by zniszczono pamięć o Nim - napisali w uchwale posłowie PiS.

fot. screen TVP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3