Pielgrzymka służb weterynaryjnych na Jasną Górę

407113

Redakcja

14 czerwca 2020

Przedstawiciele służb weterynaryjnych po raz 28. pielgrzymowali w niedzielę na Jasną Górę. Uczestniczący w pielgrzymce szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wzmocnienie służb weterynaryjnych m.in. dzięki nowelizacji ustawy regulującej ich działanie.

"Jest zapowiedziana duża zmiana Ustawy weterynaryjnej, która ma bardzo wzmocnić to środowisko finansowo, kadrowo i prestiżowo" – powiedział minister w rozmowie ze służbami prasowymi Jasnej Góry.

Jego zdaniem epidemia COVID-19 może opóźnić działania w tym zakresie o kilka miesięcy, jednak – jak zapewnił – "determinacja, żeby wzmocnić służby weterynaryjne, jest absolutna i będziemy to realizować" – mówił.

List do uczestników pielgrzymki skierował prezydent Andrzej Duda. Stwierdził w nim, że "troskliwa opieka weterynarzy zapewnia dobrostan naszym braciom mniejszym, a zarazem odgrywa wielką, choć nieczęsto uświadamianą, rolę w zapewnianiu dobrobytu wszystkim Polakom".

"To Państwa profesjonalizm jest gwarancją wysokiej jakości żywności, pochodzącej i z krajowych, i z zagranicznych hodowli. Słusznie szczycimy się tym, że ta gałąź gospodarki narodowej, mająca znaczenie strategiczne, zapewnia naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo i dostatek. Sukces ten zawdzięczamy pracy rolników i hodowców, jak też współpracujących z nimi służb weterynaryjnych" – napisał prezydent.

Zauważył, że zapewnienie samowystarczalności żywnościowej należy do naszych szczególnie cenionych osiągnięć. "Jest to wyraźnie widoczne zwłaszcza w obecnych czasach, gdy nagłe zmiany potrafią niespodziewanie destabilizować życie całych społeczeństw, pozbawiając miliony ludzi poczucia bezpieczeństwa" – czytamy w liście prezydenta do służb weterynaryjnych.

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią w tym roku pielgrzymka była mniej liczna niż w poprzednich latach. Wzięło w niej udział ok. 40 przedstawicieli środowiska weterynaryjnego ze wszystkich województw i z Głównego Inspektoratu Weterynarii, z głównym lekarzem weterynarii Bogdanem Konopką. Wśród pątników był też prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz.

Pielgrzymi modlili się o zdrowie dla wszystkich pracowników służb walczących z epidemią: medycznych, sanitarnych i weterynaryjnych. Dziękowali też za to, że w trudnym czasie służby weterynaryjne sprostały wytężonej pracy nad kontrolą bezpieczeństwa żywności.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał społeczną wagę służby weterynaryjnej. "Służba weterynaryjna jest niezmiernie ważna – to jest jedna z najważniejszych służb w państwie, która czuwa i nad naszym zdrowiem, bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego, i nad zdrowiem zwierząt. To jest zawód wielkiej odpowiedzialności, trudny, wymagający skomplikowanych studiów, wielkiej wiedzy; również pewnej empatii, sympatii dla zwierząt" – mówił minister, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

Przedstawiciele służb weterynaryjnych byli wśród kilku środowisk pielgrzymujących w kończący się weekend na Jasną Górę. Do częstochowskiego sanktuarium przybyła też m.in. 21. pielgrzymka pracowników Poczty Polskiej, 36. pielgrzymka ogrodników i sadowników. Po raz drugi pielgrzymowali członkowie Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, którzy m.in. modlili o rychłą beatyfikację rodziców polskiego papieża. Ponadto odbyła się m.in. 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP i 3. Pielgrzymka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.(PAP)

fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3