PGG zmniejsza limit sprzedaży węgla

Coal gc203525d8 1920

Redakcja

23 sierpnia, 2022

Polska Grupa Górnicza zmniejszyła limit sprzedaży węgla bezpośrednio w kopalniach za gotówka. Od 22 sierpnia jeden klient może nabyć maksymalnie 3 tony.

Polska Grupa Górnicza kolejny raz zmienia zasady sprzedaży węgla. Tym razem spółka zmniejszyła limit sprzedaży węgla dla jednego klienta w składach przykopalnianych. 

- Aby zwiększyć dostępność surowca dla odbiorców indywidualnych oraz umożliwić kupno węgla jeszcze większej liczbie klientów, spółka wprowadziła od 22 sierpnia w odbiorze gotówkowym na kopalniach limit 3 ton dla jednego klienta (dotychczas 5 ton) - informuje PGG.

- Prowadzimy ciągłą sprzedaż węgla, cała produkcja węgla opałowego trafia na rynek komunalno-bytowy Tak samo będzie w kolejnych miesiącach, tak aby sukcesywnie zaopatrywać gospodarstwa domowe – dodaje PGG S.A.

W ubiegłym tygodniu węgiel w oficjalnym sklepie Polskiej Grupy Górniczej podrożał nawet o 400 złotych. PGG nazywa to "ujednoliceniem cen". Tłumaczy się  drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 roku.

- Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej. Spółka poniesie też istotnie zwiększone wydatki na działania inwestycyjne nieodzowne dla zwiększania produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. PGG S.A. wyda na inwestycje o ponad 1,12 mld zł więcej niż rok wcześniej - czytamy w oświadczeniu PGG.

Wcześniej za ekogroszek luzem mogliśmy zapłacić niecałe 900 złotych za tonę. Teraz cena za ekogroszek Pieklorz i Karlik wynosi 1220 złotych za tonę. Węgiel na palecie jest droższy o 200 złotych.

- Do tej pory te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych kopalniach różne ceny. Po zmianie, średnia cena węgla opałowego w PGG S.A. wyniesie około 1,2 tys. zł za tonę (w porównaniu do około tysiąca złotych dotychczas). Nadal ceny węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A. będą jednymi z najniższych na rynku - dodaje PGG.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 60.0µg/m3 PM2.5: 53.9µg/m3