PGE rozpoczyna sprzedaż węgla brunatnego dla domów. Wcześniej palenie nim było zakazane

Redakcja

12 października, 2022

PGE rozpoczęło dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Wcześniej palenie tym węglem było zakazane ze względu na duże zanieczyszczenie tego surowca, jednak sejm przyjął ustawę, która umożliwia czasowe wykorzystanie w domowych piecach węgla brunatnego z kopalni w Bełchatowie i Turowie.

Od 12 października możliwy jest zakup węgla brunatnego do opalania nim w domowym piecu w kopalniach Bełchatów i Turów. Wcześniej opalanie tym paliwem w domach było zakazane ze względu na wosk stopień zanieczyszczenia tego węgla. Zwiera on więcej siarki i innych zanieczyszczeń niż węgiel kamienny. Jest on także mniej energetyczny, ale jednocześnie znacznie tańszy. Tonę możemy zakupić już za 200-300 zł brutto. 

Jak kupić węgiel brunatny z Bełchatowa? Przede wszystkim należy mieć deklarację CEEB, w której jako główne źródło ogrzewania podaliśmy węgiel. Możemy wtedy skorzystać z oferty PGE i skupić węgiel w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK, tj. Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

Do odbioru możemy upoważnić kogoś, jak i przyjechać samemu, jednak w obu przypadkach należy się wylegitymować deklaracją CEEB na kopalni. W Bełchatowie zakupimy dwa rodzaje węgla brunatnego sortowanego. Sort grubości 0-80 mm kosztuje 191,51 brutto za tonę bez akcyzy, a sort 80 mm-300 mm za 305,56 zł brutto za tonę. Zamówienia można składać pod numerem telefonu: tel. (44) 737 47 72 w godzinach: 8.00-16.00 w dni robocze.

Jak twierdzą osoby, które na co dzień zajmują się dystrybucją węgla, jest to bardzo dobra cena. Należy jednak pamiętać, że ze względu na niską kaloryczność trzeba spalić go znacznie więcej. Węgiel kamienny ma ma około 21 do nawet 28 tysięcy kJ/kg, miały mają zazwyczaj 17-23 tys. kj/kg, natomiast węgiel brunatny, który możemy zakupić w kopalni w Bełchatowie ma nie mniej niż 7740 kJ/kg. Jak łatwo przeliczyć potrzeba go trzy razy więcej żeby ogrzać dom. Jest on także bardziej miękki, więc może się rozsypywać i kurzyć. Dlatego jeśli chcemy go mieć na posesji najlepiej przykryć go plandeką lub od razu wrzucić do piwnicy. Kiedy węgiel brunatny złapie wilgoć lub zamoknie może się rozsypać i bardziej niż opał, będzie przypominał torf. Nie może on także długo leżeć, najlepiej jest więc kupić go i od razu opalać nim w piecu. Niektórzy stosowali taktykę, żeby rozpalić węgiel kamiennym, a później w ciągu doby dokładać brunatny, można też palić tylko brunatnym, jednak wcześniej należy koniecznie sprawdzić czy nasz piec nadaje się do tego typu paliwa. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.2µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3