PGE chce przejąć Tauron? Związkowcy: Nie wyrażamy zgody! [WIDEO]

Elektrownialaziska
Kastelik

Szymon Kastelik

11 listopada, 2022

Prezes PGE w wywiadzie radiowym powiedział, że chciałby połączenia polskich spółek energetycznych należących do skarbu państwa. Z jego pomysłem nie zgadzają się związkowcy z Tauronu - Czy państwo wyobrażacie sobie, żeby Tauron zniknął z mapy Śląska? Nie wyrażamy zgody! - mówią.

PGE przejmie Tauron? Związkowcy są przeciwko:

W niedzielę, 6 listopada prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że pomysł połączenia PGE, Tauronu i Enea w jedną spółkę to "nie jest zły pomysł". -  Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, w sumie tak naprawdę naturalny. Musi on zyskać akceptacje rządu, a także strony społecznej - mówił Dąbrowski.

Na jego słowa zareagował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. We wpisie na Twitterze zdementował informację podane przez prezesa PGE. - Nie ma żadnego planu połączenia spółek energetycznych. Padające w tej sprawie wypowiedzi są jedynie prywatnymi opiniami osób, które je sformułowały - pisał Saisn. 

Ale internetowe zapewnienia wicepremiera Sasina nie wystarczają związkowcom z Taurona. Wystosowali wspólny list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym żądają odpowiedzi na pytanie dot. wchłonięcia Tauronu przez PGE. Strona społeczna obawia się o to, że możliwa fuzja byłaby wielką niewiadomą dla pracowników Tauronu oraz elektrowni zarządzanych przez tę spółkę skarbu państwa. 

- Strona społeczna oświadcza, że podejmie każde działanie w obronie interesów pracowników - piszą związkowcy w liście do Morawieckiego.,

- Żądamy od premiera, żeby podjął rozmowy z nami. Pytamy, dlaczego pan Dąbrowski sobie uzurpuje prawo do tego, żeby mówić, że będzie konsolidował energetykę. Już była pierwsza próba w Tauronie, że został wprowadzony wiceprezes Strączyński, który oficjalnie powiedział jaki cel ma - komentuje Grzegorz Czerwiński z Solidarności Tauron.

Związkowcy krytykują też styl komunikowania zarówno prezesa PGE, jak i wicepremiera Sasina. Uważają, że ktoś powinien spotkać się z nimi i wyjaśnić przyszłość Tauronu, w szczególności np. Elektrowni Łaziska, która ma zostać wygaszona, a potrzebuje działań modernizacyjnych. Strona społeczna obawia się również tego, że tendencja do łączenia spółek skarbu państwa ma prowadzić do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, o której nadal nikt nie posiada szczegółowych informacji.

- Ma powstać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetyczna, która ma być pod egidą PGE. I to też u nas związkowców wnosi wiele wątpliwości - mówi Bogdan Tkocz z Solidarności Tauron.

Warto podkreślić, że "rozbiór" Tauronu pod przyszłe NABE już trwa. Skarb Państwa ma przejąć Tauron Wydobycie, czyli trzy zakłady górnicze, które do tej pory należały do Tauronu i dostarczały węgiel m.in. do bloku 910 MW w Jaworznie. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3