PEC Gliwice otrzymało nagrodę główną w konkursie „Zielone Czeki 2022”

Pec dzien lotnicze logo

Redakcja

25 października, 2022

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach otrzymało nagrodę główną w konkursie „Zielone Czeki 2022” organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. PEC zwyciężył w kategorii Inwestycja Proekologiczna Roku.

„Zielone Czeki” to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych za działalność ekologiczną w województwie śląskim. Konkurs organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach promuje nowoczesne rozwiązania i inwestycje, których celem jest ochrona środowiska i kształtowanie postaw proekologicznych.  

Najlepsza Inwestycja Proekologiczna Roku, zrealizowana przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach, wykorzystuje najnowsze dostępne technologie oczyszczania spalin, dzięki którym wytwarzane w PEC – Gliwice ciepło spełnia wyśrubowane standardy emisyjne ustanowione przez Komisję Europejską. 

Pod nazwą „III etap instalacji odsiarczania spalin i I etap odazotowania spalin dla kotłowni WR-25” kryją się nowoczesne metody redukcji szkodliwych tlenków azotu i siarki za pomocą specjalnych roztworów, które na wczesnym etapie produkcji ciepła eliminują niebezpieczne związki z wytwarzanych spalin.

Fachowo rzecz ujmując, proces odsiarczania polega na wprowadzeniu do strumienia spalin roztworu mleka wapiennego, za pomocą specjalnej głowicy rozpylającej, która usuwa nadmiar wytworzonej w trakcie spalania siarki. Z kolei instalacja odazotowania wykorzystuje mocznik w stężeniu 40%, który wtryskiwany jest do komory spalania paliwa. Taki zabieg redukuje szkodliwe tlenki azotu – niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. 

 

4 P7 A0083

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3