Pasterki z biskupami w archidiecezji katowickiej

2023 12 21 stajenka

Redakcja

24 grudnia, 2023

Katowiccy biskupi na czele z metropolitą abp. Adrianem Galbasem będą przewodniczyć pasterkom w Katowicach, Tychach i Piekarach Śląskich. 

Metropolita katowicki abp Adrian Galbas SAC będzie przewodniczył Mszy świętej o północy w bazylice pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach–Panewnikach. Biskupi pomocniczy odprawią pasterki w następujących kościołach: bp Grzegorz Olszowski w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach; bp Marek Szkudło w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach; bp Adam Wodarczyk w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich.

Pasterki to tradycyjne msze święte odprawiane w nocy z 24 na 25 grudnia. Podczas tych uroczystości religijnych celebrowane są "narodziny Chrystusa".

Świętowanie pamiątki narodzenia Jezusa Chrystusa pochodzi z IV wieku. Przez pierwsze trzy wieki najważniejszą uroczystością w ciągu roku była Wielkanoc. Świętowanie Bożego Narodzenia jest związane z budową bazyliki w Betlejem po wydaniu edyktu mediolańskiego. Jej konsekracja odbyła się w 337 roku.

 W tym czasie powstał też zwyczaj odprawiania Mszy św. w środku nocy, która z czasem nazwana została pasterką, która nawiązuje do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy oddali jako pierwsi pokłon narodzonemu Jezusowi. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3