Państwa europejskie przedłużają ograniczenia epidemiczne i wprowadzają nowe

Lockdown 4984859 1280

Redakcja

10 stycznia 2021

W Europie państwa przedłużają ograniczenia mające powstrzymać pandemię koronawirusa. Anglia wprowadziła kolejną kwarantannę, nie podając do kiedy dokładnie będzie obowiązywać. Nowe ograniczenia, na razie do końca stycznia, obowiązują w Niemczech. W części Słowacji do pracy będzie można pójść tylko z negatywnym wynikiem testu.

Do 31 stycznia przedłużono trwającą w całych Niemczech od połowy grudnia kwarantannę, która miała się pierwotnie zakończyć 10 stycznia. Rząd federalny i władze krajów związkowych wprowadziły też na początku stycznia nowe ograniczenia obowiązujące na terenie całego kraju. Dotychczas w prywatnych spotkaniach mogło brać udział najwyżej pięć osób z dwóch gospodarstw domowych, od 11 stycznia członkowie jednego gospodarstwa domowego będą się mogli spotykać najwyżej z jedną inną osobą spoza swojego domu.

W powiatach, w których odnotowuje się najwięcej zakażeń, obywatele będą mogli się przemieszczać najdalej na 15 km wokół miejsca zamieszkania.

Wszyscy przyjeżdżający do Niemiec będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie i na 48 godz. przed wjazdem do tego kraju, lub bezpośrednio po tym, przejść badanie na obecność koronawirusa.

Zamknięte pozostaną szkoły i przedszkola, sklepy niesprzedające podstawowego asortymentu; restauracje prowadzą tylko sprzedaż na wynos.

W Anglii od poniedziałku 4 stycznia obowiązuje kolejna kwarantanna, wprowadzono w związku z szerzącym się tam nowym, bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa. Przywrócono zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu, w odróżnieniu od poprzedniej blokady zamknięto też szkoły, chociaż czynne pozostają żłobki i przedszkola. Puby, bary i restauracje, które już wcześniej zostały zamknięte, nadal mogą działać w systemie na wynos i z dostawą, ale nie jest dopuszczona sprzedaż alkoholu na wynos. Zamknięte pozostają sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia obejmującymi osoby mieszkające samotnie lub koniecznością opieki nad dziećmi. Nie wiadomo na razie do kiedy będą utrzymane te restrykcje, premier Boris Johnson liczy na to, że będzie je można poluzować w połowie lutego.

Podobne ograniczenia obowiązują na terenie niemal całej Szkocji, w Irlandii Północnej i w Walii.

W Irlandii od poniedziałku 11 stycznia szkoły przejdą na naukę zdalną, jedynie uczniowie przygotowujący się do egzaminów kończących szkołę średnią będą osobiście uczestniczyć w zajęciach trzy razy w tygodniu. Od piątku mają być wstrzymane prace na budowach i przy remontach, które nie są uznane za niezbędne. W mocy pozostają wszystkie wprowadzone już ograniczenia, w tym zakaz wychodzenia z domu bez istotnego uzasadnienia czy zamknięcie placówek handlowych i usługowych, które nie zaspokajają najważniejszych potrzeb. Obostrzenia potrwają co najmniej do końca stycznia.

W Czechach obowiązywanie wszystkich ograniczeń przedłużono co najmniej do 22 stycznia. Obejmują m.in. zakaz wychodzenia z domu między 21 a 5 rano; zamknięcie większości sklepów i zakładów usługowych, hoteli, restauracji i miejsc rozrywki; naukę zdalną w szkołach; a także zamknięcie stacji i wyciągów narciarskich.

Rząd Słowacji zdecydował o zaostrzeniu ograniczeń w leżącej na południowym zachodzie kraju Nitrze i przyległym do niej powiecie.

Od poniedziałku 11 stycznia, by wyjść z domu m.in. do pracy, na spacer lub z dziećmi do szkoły będzie trzeba mieć przy sobie negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

W regionie, w którym w ciągu ostatniego tygodnia zakażenie wykryto u ponad 1 proc. populacji przeprowadzane są masowe testy na obecność koronawirusa. Na terenie całej Słowacji obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny, otwarte są jedynie sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe, psy można wyprowadzać jedynie na odległość kilometra od miejsca zamieszkania.

Władze Węgier zapowiedziały w piątek utrzymanie związanych z epidemią ograniczeń do 1 lutego. Między godz. 20 a 5 rano obowiązuje godzina policyjna, nauka w szkołach średnich i na uczelniach prowadzona jest zdalnie, zamknięte są hotele i restauracje, zakazane jest też organizowanie zgromadzeń.

We Francji zamknięte pozostają restauracje, placówki kultury i miejsca rozrywki, a także wyciągi narciarskie. Do 20 stycznia przedłużono obowiązywanie trwającej od godz. 20 do 6 rano godziny policyjnej, podczas której z domu można wychodzić tylko w ściśle określonych celach, wypełniając specjalne zaświadczenie, które należy okazać w razie kontroli. W 15 departamentach ograniczenie wydłużono i domu nie można opuszczać już od godz. 18.

Premier Jean Castex zapowiedział w czwartek, że przedłużona godzina policyjna może zostać wprowadzona w kolejnych 10 departamentach. Jak poinformowała w piątek agencja AFP powołując się na władze lokalne, dłuższa godzina policyjna od niedzieli będzie obowiązywała w departamencie Dolnego Renu, w którym położony jest Strasburg. Granice Francji są zamknięte dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii (poza wyjątkami, takimi jak kierowcy ciężarówek, którzy muszą przedstawić negatywny wynik testu); według Castex ograniczenie to będzie obowiązywać "do odwołania".

W całej Hiszpanii od godz. 23 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna. Wiele regionów wprowadziło dalsze ograniczenia, ale rząd centralny nie planuje na razie zaostrzać restrykcji w całym kraju. W Katalonii od czwartku trwa zaplanowana na 10 dni kwarantanna. Otwarte pozostają tylko sklepy o powierzchni mniejszej niż 400 m kw. oferujące podstawowe produkty; nie można opuszczać gminy swojego zamieszkania; w weekend nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu. Podobne regulacje, często ograniczające również limit osób mogących brać udział w prywatnych spotkaniach, a także godziny zamknięcia restauracji obowiązują m.in. w Walencji, Aragonii, Kastylii i Leonie oraz na Balearach.

We Włoszech zniesiono niektóre obostrzenia wprowadzone na czas świąteczno-noworoczny, ale na razie do 15 stycznia utrzymany zostaje m.in. zakaz podróżowania między prowincjami kraju bez ważnej przyczyny czy trwająca od godz. 10 wieczorem do 5 rano godzina policyjna. Bary i restauracje muszą być zamykane najpóźniej o godz. 18, nie działają baseny, siłownie, kina i teatry

Na terenie niemal całej Portugali od soboty do poniedziałku obowiązuje zakaz opuszczania domu bez uzasadnionej przyczyny między godz. 13 a 5 rano. W najbardziej dotkniętych przez epidemię powiatach do 15 stycznia w dni powszednie godzina policyjna będzie trwała od godz. 23 do 5. W całym kraju ograniczono czas pracy sklepów i restauracji. Premier Antonio Costa zapowiedział w czwartek, że jeżeli liczba zakażeń będzie się utrzymywała na wysokim poziomie, w najbliższych dniach można się spodziewać wprowadzenia kolejnych restrykcji.

Rząd Cypru ogłosił w piątek wprowadzenie od niedzieli trzytygodniowej kwarantanny. Podczas jej trwania mieszkańcy będą mogli wychodzić ze swoich domów tylko dwa razy dziennie po uprzednim wysłaniu specjalnego SMS-a.

Wśród katalogu dozwolonych powodów opuszczenia domu są m.in. zakupy, praca, wizyta u lekarza, ale też spacer czy podróż nad morze, by popływać lub łowić ryby. Otwarte będą tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, zamknięte - szkoły, kina i place zabaw. Zabronione będą wszelkie spotkania towarzyskie.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3