Pakt senacki w województwie śląskim. Kandydaci opozycji do Senatu

Paktsenacki

Redakcja

18 sierpnia, 2023

To już oficjalne. Liderzy partii opozycyjnych ogłosili ponowne utworzenie paktu senackiego. Kto został kandydatem opozycji do Senatu w województwie śląskim? 

Pakt senacki to sojusz Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050, PSL-u oraz bezpartyjnych (samorządowców). Pierwszy raz powstał przy wyborach 2019 roku i zakończył się sukcesem. Pomimo porażki w wyborach do Sejmu, opozycja wygrała wybory do Senatu.

Teraz historia się powtarza. Po trudnych, wielomiesięcznych negocjacjach, przedstawicielom opozycji udało się dojść do porozumienia. Ogłoszono listę kandydatów paktu senackiego.

Pakt senacki w województwie śląskim - kandydaci

Okręgi do Senatu w całej Polsce mają charakter jednomandatowy. Czyli wygrywa ten, kto zdobędzie w swoim okręgu najwięcej głosów, bez żadnych procentowych podziałów. W województwie śląskim wybieramy 13 senatorów, czyli mamy 13 okręgów.

Większość kandydatów paktu senackiego w naszym regionie pozostała bez zmian. Najwięcej swoich przedstawicieli ma Koalicja obywatelska.

Z Gliwic o ponowny wybór powalczy Zygmunt Frankiewicz, w przeszłości wieloletni prezydent miasta. Kandydatką z okręgu zabrzańskiego jest Halina Bieda, a z Sosnowca Joanna Sekuła. Bez niespodzianek również w Bielsku-Białej, gdzie o Senat zawalczy Agnieszka Gorgoń-Komor. Kolejna reprezentantka KO Beata Małecka-Libera to kandydatka z Dąbrowy Górniczej. 

Reprezentantką KO będzie też Gabriela Morawska-Stanecka, która 4 lata temu została senatorem z Tychów jako przedstawiciela Wiosny Biedronia. W tym roku o głosy powalczy w okręgu 74 ( Ruda Śląska, Chorzów, Świętochłowice). 4 lata temu kandydatem paktu był tam Henryk Mercik (w 2022 roku poparł Marka Wesołego z PiS w wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej). O tym okręgu zrobiło się głośno, kiedy były prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski wystartował z własnego komitetu o nazwie... KWW Koalicja Obywatelska Dawid Kostempski. Został za to wyrzucony z PO. Głosy podzieliły się pomiędzy Mercikiem i Kostempskim, a mandat zdobyła kandydatka PiS-u, Dorota Tobiszowska.

W okręgu jastrzębskim kandydatem opozycji do Senatu został Henryk Siedlaczek. Morawską-Stanecką w Tychach zastąpi aktualny prezydent tego miasta, Andrzej Dziuba, który startuje jako bezpartyjny. 

PSL ma jednego swojego kandydata do Senatu w woj. śląskim. Jest nim Krzysztof Smela w okręgu nr 68 (Myszków). Także jednego kandydata ma Polska 2050, to wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski. 

Lewica dostała trzy kandydatury, w tym jedna to niespodzianka. Wojciech Konieczny wystartuje w Częstochowie, a Konrad Gołota z Cieszyna. Największym zaskoczeniem jest start posła Macieja Kopca z okręgu katowickiego, pomimo że pochodzi z Rybnika. Wcześniej mówiło się o tym, że kandydatem do Senatu z Katowic będzie przedstawiciel PO, radny Jarosław Makowski. Ostatecznie miejsce to przypadło reprezentantowi Lewicy. 

  • Okręg nr 68 (Myszków) — Krzysztof Smela
  • Okręg nr 69 (Częstochowa) - Wojciech Konieczny
  • Okręg nr 70 (Gliwice) — Zygmunt Frankiewicz
  • Okręg nr 71 (Zabrze) — Halina Bieda
  • Okręg nr 72 (Jastrzębie-Zdrój) — Henryk Siedlaczek
  • Okręg nr 73 (Rybnik) Piotr Masłowski
  • Okręg nr 74 (Ruda Śląska) — Gabriela Morawska-Stanecka
  • Okręg nr 75 (Tychy) - Andrzej Dziuba
  • Okręg nr 76 (Dąbrowa Górnicza) — Beata Małecka-Libera
  • Okręg nr 77 (Sosnowiec) — Joanna Sekuła
  • Okręg nr 78 (Bielsko-Biała) — Agnieszka Gorgoń-Komor
  • Okręg nr 79 (Cieszyn) - Konrad Gołota
  • Okręg nr 80 (Katowice) - Maciej Kopiec





Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3