Morawiecki w Katowicach. Odwiedził nowy budynek szpitala MSWiA

F3z In Rn Wg AAI Le4
Kastelik

Szymon Kastelik

18 sierpnia 2023

- Ten szpital będzie wizytówką Katowic - mówił dzisiaj w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził budynek po byłym szpitalu GeoMedical, który przejął szpital MSWiA.

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał 18 sierpnia do Katowic. Najpierw odwiedził cmentarzy przy ul. Francuskiej, gdzie złożył kwiaty przy grobie Wojciecha Korfantego. Ta mała uroczystość związana była z 84. rocznicą śmiercią Korfantego, którą obchodziliśmy 17 sierpnia. 

Następnie szef rządu udał się do (byłego już) budynku szpitala GeoMedical przy ul. Wita Stwosza. Jak informowaliśmy na naszym portalu, 17 sierpnia 2023 roku w budynku Urzędu Miasta Katowice, w towarzystwie notariusza, podpisano umowę sprzedaży budynku po dawnym Szpitalu GeoMedical. Prezydent Miasta, wykonujący zadania administracji rządowej, zakupił na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość od dwóch spółek. Jednocześnie nieruchomość została oddana w użyczenie na rzecz SP ZOZ MSWiA – z przeznaczeniem na cele statutowe szpitala. Pieniądze na zakup przeznaczyła strona rządowa.

Morawiecki: Osiem lat temu brakowało wszystkiego w służbie zdrowia

Morawiecki na konferencji prasowej poinformował raz jeszcze o przekazaniu zakupionego budynku po GeoMedical, szpitalowi MSWiA. 

- Szpital MSWiA w Katowicach to zawsze była wizytówka leczenia. Ale niestety nie można było powiedzieć o tym o budynkach, które służyły do tego leczenia. Szpital był ulokowany w koszarach policji konnej. Bardzo daleko było mu do standardów XXI wieku. I ten wielki profesjonalizm kadry medycznej, niestety nie mogło we właściwy sposób być wykorzystywany ze względu na jakość pomieszczeń i zapóźnienie techniczne. Dlatego podjęliśmy decyzję, która byłą wypracowana razem z posłami PiS, aby poszukać nowej lokalizacji - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że brano pod uwagę różne możliwości, w tym budowę nowego obiektu. Ale jak stwierdził szef rządu, taki proces trwa długo, dlatego postawiono na zakupienie budynku, który już istnieje. 

- Podjąłem decyzję o zakupie tego budynku, który jest ulokowany znakomicie w tej części Katowic, blisko autostrady. Będzie służył pacjentom z całego Śląska - dodał Morawiecki, który zapowiedział, że proces przenoszenia szpitala MSWiA potrwa szybko i już na początku października będzie możliwe przyjmowanie pacjentów w placówce po GeoMedical. 

Morawiecki przy okazji wizyty w nowym szpitalu MSWiA stwierdził, ze 8 lat temu brakowało "absolutnie wszystkiego" w służbie zdrowia. Dodał, że to za rządów Zjednoczonej Prawicy zwiększono wydatkowanie na służbę zdrowia oraz zwiększono nabór przyjmowania m.in. studentów medycyny. 

- Wielkie pragnienie naszego rządu, żeby polscy pacjenci mogli się leczyć w jak największym standardzie - mówił w Katowicach premier. 

fot. Kancelaria Premiera

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3