41. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". W 1981 roku zginęło dziewięciu górników

IMG 20191216 073519

Redakcja

16 grudnia, 2022

16 grudnia mija 41 lat od pacyfikacji kopalni "Wujek". Tysiące górników protestowało przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i władzy PRL. Dziewięciu z nich poniosło największą cenę za patriotyzm.

13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego na terenie całej Polski. 14 grudnia 1981 roku rozpoczęły się masowe strajki w całym kraju. ZOMO przeprowadziło szeroko zakrojone pacyfikacje.

Najpoważniejsze w skutkach miały miejsce na kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie protestowało około trzy tysiące górników. Iskrą było aresztowanie Jana Ludwiczaka z przewodniczącego "Solidarności" Kopalni Wujek.

Milicja i ZOMO we współpracy z wojskiem zabili dziewięciu górników, a dwudziestu pięciu kolejnych raniło. Po drugiej stronie czterdziestu jeden funkcjonariuszy zostało rannych podczas konfrontacji z pracownikami. Dopiero ofiary śmiertelne zmusiły górników do poddania się i zakończenia strajku.

Przywódcom strajku wytyczono proces, zaś sprawa dotycząca użycia broni palnej przez służby została umorzona już 20 stycznia . Do końca grudnia zakończyły się największe manifestacje na Śląsku. 23 grudnia w Hucie „Katowice”, 24 grudnia w kopalni „Ziemowit”, a 28 grudnia w kopalni „Piast”.

W 2019 roku Sąd Okręgowy w Katowicach na 3,5 roku więzienia skazał Romana S. Był jednym z członków plutonu specjalnego ZOMO, którego funkcjonariusze strzelali do górników.

Na miejscu zginęło sześciu górników. Jeden umarł kilka godzin po operacji, a dwóch kolejnych na początku stycznia 1982 r. Dla Józefa Czekalskiego, Krzysztofa Gizy, Ryszarda Gzika, Bogusława Kopczaka, Zenona Zająca, Zbigniewa Wilka, Andrzej Pełki, Jan Stawisińskiego i Joachima Gnidy był to ostatni dzień w ich życiu. Ponad 20 górników zostało rannych od kul. Nie jest znana liczba tych, którzy zostali lżej ranni, m.in. zatruci gazem łzawiącym.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.8µg/m3 PM2.5: 17.0µg/m3